لینک های دسترسی

Breaking News

مهاجم انتحاری در جده، پاکستانی بود


محل انفجار روز دوشنبه در نزدیکی قنسولگری ایالات متحده در شهر جدۀ عربستان سعودی
محل انفجار روز دوشنبه در نزدیکی قنسولگری ایالات متحده در شهر جدۀ عربستان سعودی

مقام‌های عربستان سعودی گفته اند که حمله کنندۀ انتحاری در نزدیکی قنسولگری ایالات متحده در جده یک شهروند پاکستانی بود که ۱۲ سال پیش به سعودی آمده بود به صفت راننده کار می‌کرد.

پس از رویداد جده، حملۀ انتحاری دیگری در نزدیکی مسجد شیعیان در شهر قطیف و در شامگاه روز دو شنبه انفجار سوم بر قرارگاه محافظان امنیتی حرم مسجد نبوی در شهر مدینه صورت گرفت. انفجار مدینه سبب کشته شدن چهار منسوب امنیتی و زخمی شدن پنج نفر دیگر شد.

تا کنون هیچ گروهی مسوولیت حملات سه گانۀ روز دوشنبه را در عربستان سعودی به دوش نگرفته است. اما ماهیت حملات و هماهنگی آن نشان می دهد که شاید گروه دولت اسلامی در آن دست داشته باشد.

وزارت داخلۀ عربستان سعودی روز سه شنبه با نشر اعلامیه یی گفت که مهاجم انتحاری در جده عبدالله گلزار خان نام داشت، شهروند پاکستان بود و ۳۴ سال عمر داشت که یکجا با همسر و والدین اش در جده زنده‌گی می‌کرد.

مقام‌های سعودی گفته اند که تحقیقات بر بقایای اجساد مهاجمان رویداد های قطیف و مدینه جریان دارد تا هویت آنان نیز تشخیص شود.

حدود ۹ میلیون خارجی در کنار ۳۰ میلیون جمعیت عربستان سعودی، در آن کشور زیست دارند که پاکستانی‌ها یکی از بزرگترین جمعیت خارجی در سعودی اند.

عربستان سعودی در ائتلاف به رهبری ایالات متحده برای مبارزه بر ضد گروه دولت اسلامی در عراق و سوریه شامل است و داعش نیز نظام سلطنتی سعودی را دشمن خود می پندارد.

XS
SM
MD
LG