لینک های دسترسی

Breaking News

ایتلاف به رهبری سعودی: میدان هوایی یمن توسط ملل متحد اداره شود


میدان هوایی صنعا در تصرف حوثی ها است.

ایتلاف به رهبری عربستان سعودی روز پنجشنبه از ملل متحد درخواست کرد تا کنترول میدان هوایی صنعا، پایتخت یمن را بر عهده بگیرد.

این میدان هوایی اکنون در تصرف شورشیان حوثی قرار دارد و میدان هوایی اصلی یمن می باشد.

روز چهارشنبه ۱۵ نهاد خیریه از جناح های درگیر جنگ در یمن خواستار بازگشایی میدان هوایی صنعا شد. این نهاد های خیریه گفتند که مسدود بودن این میدان هوایی در یک سال گذشته مانع انتقال کمک های بشردوستانه به یمن و بیرون ساختن هزاران بیمار از آن کشور برای مقاصد تداوی شده است.

ترکی المالکی، سخنگوی ایتلاف به رهبری عربستان سعودی گفت که آن ایتلاف به خاطر جلوگیری از انتقال محموله های سلاح و تجهیزات نظامی از طریق هوا به حوثی ها مانع پرواز طیاره ها از میدان هوایی صنعا شده بود.

المالکی همچنین افزود که اگر مدیریت و تامین امنیت این میدان هوایی به درستی انجام شود، نیرو های نظامی ایتلاف به رهبری عربستان سعودی آماده است به طیاره ها اجازه پرواز بدهند.

در جنگ داخلی یمن، ایتلاف به رهبری عربستان سعودی از حکومت یمن در برابر شورشیان حوثی حمایت می کند. حوثی ها پشتیبانی ایران را با خود دارند.

بسیاری بخش های شمال یمن در تصرف حوثی ها بوده اما حریم هوایی آن کشور را ایتلاف به رهبری عربستان سعودی کنترول می کند.

دو طرف یک دیگر را مسؤول بروز بحران بشری در یمن می دانند. جنگ داخلی یمن منجر به کشته شدن حدود ۱۰ هزار نفر شده که بیشتر آنان غیر نظامیان اند.

XS
SM
MD
LG