لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا 'کشتار غیرنظامیان' توسط اردوی میانمار را محکوم کرد


در اثر حملهٔ جمعه شب گذشته توسط نظامیان میانمار، دست کم ۳۵ نفر به شمول دو کارمند موسسهٔ محافظت از کودکان کشته شدند

مقام‌های ارشد ایالات متحده روز سه‌شنبه ۲۸ دسمبر (هفتم جدی) "کشتار غیرنظامیان" توسط نظامیان میانمار را در این کشور محکوم کردند.

در حملهٔ نظامیان میانمار بر موترهای غیرنظامیان در منطقۀ "کیاه" واقع در شرق آن کشور، دست‌کم ۳۵ نفر کشته شدند که اجساد اکثر قربانیان این رویداد سوخته بود.

سفارت ایالات متحده در میانمار این حمله را "وحشیانه" توصیف کرده و انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ امریکا، این حمله را محکوم کرده است.

آقای بلینکن با نشر اعلامیه‌ای گفته است: "هدف قرار دادن مردم بی‌گناه و کارمندان کمک‌های بشری غیر قابل قبول است و قساوت‌های گستردهٔ نظامیان بر ضد مردم برما مستلزم پاسخگو کردن آنان می‌شود."

موسسهٔ محافظت از کودکان یا Save the Children روز سه شنبه ۲۸ دسمبر (هفتم جدی) گفت که دو کارمند آن در حمله شب عید کریسمس در شرق میانمار کشته شدند.

این موسسه نیز نظامیان میانمار را مسوول حملهٔ مرگبار جمعه شب گذشته خوانده است که در اثر آن، دست‌کم ۳۵ نفر در ایالت کیاه کشته شدند.

اینگر اشینگ، رییس این موسسه، با نشر اعلامیه‌ای گفته است: "خشونت علیه غیرنظامیان بی‌گناه به شمول کارمندان کمک‌رسانی غیر قابل تحمل است و این حملهٔ بی‌معنا تخطی از قوانین بین‌المللی است."

آقای اشینگ گفته است که این رویداد یگانه حمله توسط نظامیان میانمار نیست، بلکه به گفتۀ وی مردم در آن کشور به طور روز افزون هدف حملات خشونت ‌بار قرار می‌گیرند و تاکید کرده است که این خشونت‌ها مستلزم پاسخ فوری است.

نظامیان میانمار گفته اند که قوای آنان زمانی هدف حمله قرار گرفتند که می‌خواستند هفت موتر را که "به گونهٔ مشکوک" در حرکت بودند، توقف دهند.

زاو مين تون، سخنگوی نظامیان میانمار، به خبرگزاری فرانس پرس گفته است که قوای آنان در جریان درگیری چند نفر را کشتند، اما در مورد جزییات ارایه نکرد.

پس از کودتای نظامی در میانمار، نیروهای دفاع مردمی در سراسر آن کشور ظهور کردند که هدف آنان مبارزه بر ضد حکومت نظامی است.

این نیرو‌ها که در منطقه فعالیت دارند، گفته اند که افرادیکه در حملهٔ نظامیان آن کشور کشته شده اند، مربوط قوای آنان نبودند، بلکه غیرنظامیانی بودند که از جنگ فرار می‌کردند.

در واکنش به این حمله، موسسهٔ محافظت از کودکان از شورای امنیت ملل متحد خواست تا تعزیرات تسلیحاتی را علیه حکومت نظامی میانمار وضع کند.

قبل بر این،‌ یک مقام ارشد ملل متحد به تاریخ ۲۶ دسمبر (پنجم جدی) گفت که از گزارش‌های "معتبر" مبنی بر "قتل عام" دست‌کم ۳۰ غیرنظامی در میانمار که اجساد‌شان سوزانده شده "وحشت‌زده" شده است.

مارتین گریفیتس، معاون سرمنشی ملل متحد در امور کمک‌های بشردوستانه، با نشر اعلامیه‌ای گفته است: "این رویداد تلخ و همه حملات علیه غیرنظامیان را در سراسر کشور محکوم می‌کنم."

نظامیان میانمار در ماه فبروری از طریق کودتا قدرت را در آن کشور در دست گرفتند،‌ اقدامیکه موجب اعتراضات مسالمت‌آمیز مردمی شد، اما این اعتراضات با خشونت نظامیان مواجه شد و از آن زمان تا حال، میانمار شاهد هرج و مرج و مظاهرات مردم بر ضد کودتای نظامی بوده است.

بر اساس گزارش ناظران محلی حقوق‌بشر، قوای امنیتی میانمار در این مدت اعتراضات مردمی را به شدت سرکوب کرده که در اثر آن، دست‌کم ۱۴۰۰ نفر کشته شده است.

XS
SM
MD
LG