لینک های دسترسی

Breaking News

آغاز دور دوم مذاکرات صلح؛ 'دربارۀ توحید و ترتیب اجندا بحث شد'


دور دوم مذاکرات بین‌الافغانی میان هیات‌های مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر، آغاز شد.

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت افغانستان در امور صلح روز یکشنبه ۱۰ جنوری (۲۱ جدی) به خبرنگاران گفت که گروه‌های تعیین شدۀ دو طرف ناوقت دیروز با هم دیدار کرده و دربارۀ توحید و اجندای دور دوم مذاکرات صلح بحث و گفتگو کردند.

خانم انوری افزود که در این نشست بر ادامه این جلسات توافق صورت گرفت.

اعضای مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان گفته اند که دور دوم مذاکرات توام با "نگرانی‌ها و امیدها" است و در این دور مذاکرات، بحث‌ها "سخت و نفس‌گیر" خواهد بود.

همزمان با آغاز دور دوم مذاکرات صلح و بحث روی ترتیب اجندای گفتگوهای بین‌الافغانی در دوحه، چهارمین نشست کمیته رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان در کابل برگزار شد.

عبدالله خنجانی، معین هماهنگی، پالیسی و استراتیژی وزارت دولت افغانستان در امور صلح به خبرنگاران گفت که اعضای رهبری این کمیته رهنمود مذاکرات صلح را تایید و بر تامین آتش‌بس فوری و حفظ ارزش‌های اساسی مردم افغانستان در گفتگوهای صلح تاکید کردند.

این در حالی است که روز گذشته، وزارت خارجۀ افغانستان کارزار بین‌المللی "دیالوگ دپلوماتیک" را به هدف موفقیت مذاکرات صلح و رسیدن به صلح پایدار در این کشور راه اندازی کرد.

گران هیواد، سخنگوی این وزارت گفت که حنیف اتمر، وزیر خارجۀ این کشور در روزهای اخیر با وزیران خارجۀ شش کشور و نمایندگان ویژه ایالات متحده و ملل متحد برای افغانستان در بارۀ صلح این کشور و پشتیبانی آنان برای موفقیت این روند بحث و گفتکو کرده است.

XS
SM
MD
LG