لینک های دسترسی

Breaking News

سیگار: به ارزش ده ها میلیون دالر تیل قوای افغان 'دزدی' شده است


وزارت دفاع امریکا تخمین می کند که قوای امنیتی افغان سالانه به ۴.۹ میلیون لیتر تیل برای وسایط نقلیه خود نیاز دارد

سرمفتش ایالات متحده برای بازسازی افغانستان یا سیگار روز جمعه گزارش داد که "دزدی تیل" قوای نظامی افغانستان به یک کار و بار "پرمنفعت" مبدل شده است.

سیگار در تازه ترین گزارش خود نگاشته است که حد اقل به ارزش ۱۵۴.۴ میلیون دالر تیل از نزد قوای ایالات متحده و قوای امنیتی افغانستان دزدی شده است.

مقامات حکومت افغانستان تا حال به صورت رسمی در مورد گزارش سیگار واکنش نشان نداده اند.

در این گزارش همچنین آمده است که دزدی تیل می تواند تمویل کنندۀ منابع مالی مورد ضرورت شورشیان و گروه های دهشت افگن در افغانستان باشد.

یافته های سیگار نشان می دهد که وزارت دفاع ایالات متحده از سال ۲۰۰۸ میلادی تا ۲۰۱۶ حدود ۱۰.۶ میلیون لیتر تیل برای عملیات نظامی افغانستان که مجموعۀ قیمت آن بیش از ۱۳ میلیارد دالر امریکایی می شود، فراهم کرده است.

پنتاگون تخمین می کند که قوای امنیتی افغان سالانه حدود ۴.۹ میلیون لیتر تیل نیاز دارد.

در گزارش سیگار آمده است که فرماندهی مشترک انتقال امنیت افغانستان که مربوط وزارت دفاع ایالات متحده است، گزینه های تازه را برای توزیع تیل بررسی می کند.

به نوشتۀ سیگار، این اقدامات ممکن به برخی از مشکلات مرتبط به دزدی تیل رسیدگی کند، اما در حال حاضر سیستم نظارتی وجود ندارد که تحویلدهی تیل به ذخایر تانک و انتقال آنرا به قوای امنیتی کنترول کند.

علاوه بر آن، سیگار گزارش داده است که فرماندهی مشترک انتقال امنیت افغانستان از تکنالوژی های که قادر است انتقال و تحویلدهی تیل را نظارت کند، استفاده نمی کند.

کانگرس ایالات متحدۀ امریکا در سال ۲۰۰۸ میلادی ادارۀ سر مفتش ویژه برای بازسازی افغانستان یا سیگار را ایجاد کرد و هدف اساسی آن نظارت مستقل از پروژه ها و فعالیت های بازسازی ایالات متحده در افغانستان است.

سیگار همواره گزارش‌هایی را در مورد کاستی‌ها وناکارآیی شماری از پروژه های امریکا در افغانستان نشر کرده است که ضیاع منابع، تقلب و سؤ استفاده مالی در پروژه های انکشافی امریکا در افغانستان، شامل آن می باشد.

XS
SM
MD
LG