لینک های دسترسی

Breaking News

احتمال وضع تحریم های اقتصادی بیشتر بر سوریه و متحدین آن


وزرای خارجۀ ایالات متحده و بریتانیا

وزرای خارجه ایالات متحده و بریتانیا روز یکشنبه از احتمال وضع تحریم های اقتصادی بیشتر علیه بشارالاسد، رئیس جمهور سوریه و حامیان او خبر دادند.

جان کری و بوریس جانسن که پس از یک نشست در مورد بحران سوریه در لندن با خبرنگاران صحبت کردند، همچنین از روسیه و ایران خواستند روی برقراری یک آتش بس جدید در سوریه توافق کنند.

تهدید وضع تحریم های اقتصادی بیشتر علیه سوریه در حالی مطرح می شود که قرار است سران کشور های عضو اتحادیه اروپایی روز پنجشنبه و جمعه در مورد تحریم های اقتصادی علیه روسیه با هم بحث کنند.

کشور های دخیل در مسئلۀ سوریه در حالی از احتمال وضع تحریم های اقتصادی بیشتر علیه دمشق سخن می رانند که نشست روز شنبه نمایندگان امریکا، روسیه و کشور های دخیل در بحران سوریه در شهر لوزان سویس بدون کدام نتیجه پایان یافت.

جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده تایید کرد که کشورش احتمال وضع تحریم های بیشتر را علیه حامیان حکومت بشارالاسد بررسی می کند اما به صورت مشخص از روسیه نام نبرد.

آقای کری گفت"اجازه دهید که این موضوع را واضح بیان کنم. ما در حال بررسی وضع تحریم های بیشتر هستیم... رئیس جمهور اوباما در حال حاضر هیچ گزینه را نادیده نگرفته است."

کشور های غربی ادعا دارند که روسیه و سوریه با بمباران شفاخانه ها، کشتن غیر نظامیان و جلوگیری از عرضه خدمات صحی به زخمیان جنگ و همچنین حمله بر کاروان های حامل کمک های بشردوستانه به سوری ها، مرتکب جنایات جنگی شده اند.

آرشیف: کاروان وسایط شورشیان مخالف اسد در حلب
آرشیف: کاروان وسایط شورشیان مخالف اسد در حلب

اما مقام های سوری و روسی گفته اند که آنان صرف اهداف شورشیان را در حلب مورد حمله قرار داده اند. دمشق و مسکو ادعا دارند که ایالات متحده با بمباران ده ها سرباز سوری که مصروف جنگ علیه گروه داعش بودند، آتش بس سرتاسری در سوریه را درهم شکست.

در همین حال بوریس جانسن، وزیر خارجه بریتانیا که در کنار همتای امریکایی خود صحبت می کرد گفت که نیرو های روسی و سوری توانایی باز پس گیری حلب را ندارند.

وزیر خارجۀ بریتانیا می گوید"فکر نمی کنم که رژیم اسد و حامیان روسی آن رژیم قادر به برنده شدن این جنگ باشند. به نظرم توانایی آنان در باز پس گیری حلب مورد شک قرار دارد. حلب سقوط نمی کند. در آن شهر ده یا یازده هزار جنگجوی شورشی مستقر است."

وزیر خارجه بریتانیا همچنین از روسیه و ایران خواست در مورد برقراری یک آتش بس سرتاسری در سوریه توافق کنند.

از جانب دیگر، ژان مارک آیرو، وزیر خارجه فرانسه که نیز در نشست لندن به خاطر بحث در مورد بحران سوریه شرکت کرده بود گفت که توقف بمباران حلب باید "اولویت مطلق" باشد.

آقای آیرو گفت"روس ها، رژیم بشارالاسد و ایرانی ها نباید تصور کنند که ما از مخالفت خود در برابر آنچه در حلب جریان دارد، دست کشیده ایم."

با این همه، جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده ابراز امیدواری کرد که طی چند روز آینده امکان توقف درگیری ها در حلب به میان بیاید.

XS
SM
MD
LG