لینک های دسترسی

Breaking News

سربازان سوری، داعش را از شهر پالمیرا بیرون راندند


قوای هوایی روسیه در عملیات پسگیری پالمیرا سربازان روسی را حمایت می کرد.

ارتش سوریه روز یکشنبه اعلام کرد که شهر باستانی پالمیرا (تدمر) را از پیکارجویانگروه دولت اسلامی یا داعش، پس گرفته است.

تندروان داعش ۱۰ ماه پیش پالمیرا را تصرف کردند و شمار زیاد بناها و آبدات تاریخی را که به حدود ۲۰۰۰ سال پیش تعلق داشت، ویران کردند. تندروان گروه دولت اسلامی همچنان شمار زیاد مردم را در این شهر اعدام کردند.

دولت سوریه بازپس گیری پالمیرا را "ضربۀ مرگبار" به داعش توصیف کرد. مقامهای سوری گفتند که نیروی هوایی روسیه نیز در عملیات تصرف دوبارۀ پالمیرا نقش داشتند.

بشارالاسد رئیس جمهور سوریه در بیانیۀ که از طریق تلویزیون دولتی آن کشور نشر شد، تصرف پالمیرا را "دستآورد چشمگیر" خواند و گفت که آن را "نشانۀ جدید موثریت ستراتیژی ارتش سوریه و متحدان آن در جنگ بر ضد دهشت افگنی" عنوان کرد.

با تصرف پالمیرا، منطقۀ وسیع صحرایی برای پیشروی نیروهای دولتی به سوی رقه و دیر الزور که تحت کنترل داعش است، باز می شود. نیروهای دولتی می توانند از پالمیرا به عنوان پایگاهی برای حمله به داعش در رقه و دیرالزور استفاده کنند.

در همین حال شبکۀ خبری الجزیره با نشر گزارش تحلیلی گفته است که تصرف پالمیرا پیروزی نمادین برای ارتش سوریه است که ارزش نظامی زیادی ندارد و پیکارجویان داعش با عقب نشینی می توانند دوباره خود را سازماندهی کنند.

رویترز به نقل از دیدبان حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن صبح یکشنبه گزارش داد که درگیری هایی در شرق پالمیرا در نزدیک زندان و میدان هوایی پالمیرا هنوز هم جریان دارد.

پالمیرا که به نام عروس صحرا معروف است، همه ساله ده‌ها هزار گردشگر خارجی را به خود می کشاند.

پالمیرا یکی از مهمترین بازارها و شهر عمدۀ مواصلاتی امپراتوری روم بود که قلمرو امپراتوری رومیان را به هند، چین و فارس وصل می کرد و نشانه های این اتصال در مهندسی منحصر به فرد و آثار کهن هنری این شهر هویدا است.

XS
SM
MD
LG