لینک های دسترسی

Breaking News

ظهور 'تحریک لبیک پاکستان' و افزایش نگرانی در برابر آن


یک حزب راستگرای اسلامی درانتخابات پاکستان عرض وجود کرده وصدها عضو آن خود را برای بدست آوردن کرسی های پارلمانی در سطح ملی و ایالتی، کاندید کرده اند.

تحلیلگرانی که فعالیت این حزب را دنبال میکنند، از تاثیر آن بر سیاست پاکستان هراس دارند.

این حزب که به 'تحریک لبیک پاکستان' شهرت دارد، مرکز آن 'دوک مریدان' یک قریۀ کوچک در ایالت پنجاب میباشد.

باوجود آنکه در اواسط دهه هشتاد، این قریه یکی از مناطق دارای حمایت قوی از نواز شریف، صدراعظم مخلوع پاکستان بود، امادر انتخابات گذشته که در ماه جنوری برگزار شد، باشندگان این قریه به حزب 'تحریک لبیک پاکستان' رای داد.

تحریک لبیک پاکستان یا تی ال پی توسط یک عالم دینی که به کاربرد الفاظ بد و رکیک شهرت دارد، رهبری میشود.

این حزب پس از آن در صحنۀ ملی مطرح شد که در ماه نوامبر سال گذشته یک جاده عمده ای را که به اسلام آباد منتهی میشود، مسدود کرد.

حامیان 'تحریک لبیک پاکستان' معتقد اند که این حزب از عقاید مذهبی انان دفاع و راه را برای یک نظام اسلامی باز خواهد کرد. اما تحلیلگران هراس دارند که این حزب میتواند پاکستان را بیشتر به سمت افراطی شدن سوق دهد.

محمد امیر رنا، رئیس مرکز مطالعات صلح در پاکستان، موجودیت این حزب را خطرناک میخواند، زیرا به گفتۀ او تحریک لبیک پاکستان "یک گروۀ کوچک" نیست و "به حیث یک جنبش ظهور کرده که حتی روی یک موضوع کوچک دست به خشونت خواهد زد".

در عین حال، در میان احزاب میانه رو پاکستان به مانند 'پاکستان مسلم لیگ نواز' نیز بخاطر از دست دادن حامیان خود به 'تحریک لبیک پاکستان' نگرانی دارند.

ظهور 'تحریک لبیک پاکستان' و افزایش نگرانی در برابر آن
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:47 0:00

XS
SM
MD
LG