لینک های دسترسی

Breaking News

یک مقام طالبان بازداشت اسماعیل مشعل، استاد پوهنتون در کابل را تایید کرد


اسماعیل مشعل در حال هدیه کتاب به افراد طالبان

یک مقام‌ طالبان می‌گوید که اسماعیل مشعل، یکی از استادان پوهنتون که در برابر ممنوعیت طالبان بر آموزش زنان و دختران اعتراض کرده بود، توسط افراد این گروه بازداشت و زندانی شده است.

عبدالحق حماد،‌ رییس نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان، در رشته پیام‌های در تویتر گفت که مشعل از مدتی به این‌سو، به گونه‌های مخلتف در تلاش "تخریب نظام" این گروه بود.

حماد افزوده که این استاد پوهنتون پس از آن توسط افراد طالبان بازداشت و زندانی شد که شماری از خبرنگاران را جمع‌آوری کرده و "هرج و مرج" را به راه انداخته بود.

این استاد پوهنتون دو روز پیش، در واکنش به تصامیم اخیر طالبان دربارۀ منع آموزش و تحصیل زنان و دختران در این کشور، کراچی را آماده کرده و در جاده‌های شهر کابل به مردم، به ویژه دانشجویان دختر و پسر کتاب هدیه می‌کرد.

مشعل به تاریخ اول فبروری (۱۲ دلو) به صدای امریکا گفت که به هدف حمایت از زنان و دختران در افغانستان، از ادامۀ تدریس در پوهنتون‌های خصوصی کابل خودداری کرده و در حال حاضر بیکار است.

نزدیکان این استاد پوهنتون، گفته اند که افراد طالبان دیروز آقای مشعل را از مربوطات حوزه سوم امنیتی شهر کابل بازداشت و به جای نامعلوم انتقال دادند.

به گفتۀ آنان، طالبان زمانی مشعل را بازداشت و حتا لت و کوب کردند که وی مصروف هدیه کتاب به عابران در جادۀ دهبوری شهر کابل بود.

بازداشت این استاد پوهنتون با واکنش‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی روبرو شده و بسیاری کاربران از این اقدام طالبان انتقاد کرده اند.

این در حالی است که اخیراً، این استاد پوهنتون به دلیل ممنوعیت دختران از تحصیل، به رسم اعتراض مدرک‌های تحصیلی خود را در یک برنامه ‌تلویزیونی پاره کرد.

او در این برنامه تلویزیونی گفت که پس از این، مدارک تحصیلی به دردش نمی‌خورد و افغانستان جای تحصیل برای شهروندان این کشور نیست.

طالبان پس از حاکمیت دوباره بر افغانستان در ماه اگست ۲۰۲۱ میلادی، به طور مداوم محدودیت‌هایی را بر زنان و دختران وضع کرده اند.

وزارت تحصیلات عالی طالبان در ماه دسمبر ۲۰۲۲ ادامهٔ تحصیل زنان و دختران را در تمام پوهنتون‌های افغانستان تا "امر ثانی" منع قرار داد. چند روز پس از‌ آن، وزارت اقتصاد طالبان طی نامه‌ای به تاریخ ۲۴ دسمبر ۲۰۲۲ زنان و دختران را از ادامه‌ٔ کار در سازمان‌های غیرحکومتی داخلی و خارجی منع کرد.

در تازه‌ترین اقدام، وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان به پوهنتون‌های خصوصی دستور داد که تا "امر ثانی" به دختران اجازه ندهند در آزمون کانکور این پوهنتون‌ها اشتراک کنند. این دستور در حالی صادر شده که قرار است پوهنتون‌های خصوصی در افغانستان ماه‌ آینده امتحان کانکور را برگزار کنند.

XS
SM
MD
LG