لینک های دسترسی

Breaking News

حکومت طالبان برای خبرنگاران کارت شناسایی صادر می‌کند


مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان می‌گویند که برای حل مشکلات خبرنگاران، این وزارت ثبت نام خبرنگاران و توزیع کارت شناسایی برای آنان را آغاز کرده است.

عبدالواحد ریان، رییس نظارت بر مطبوعات و نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان، روز چهارشنبه ۲۶ جولای (چهارم اسد)، در تویتر نوشت که با این اقدام، تمام خبرنگاران در این وزارت ثبت خواهند شد.

او گفته است:‌ "شماره تماسی در اختیار خبرنگاران ثبت نام‌شده قرار خواهد گرفت که به صورت ۲۴ ساعته روشن خواهد بود و خبرنگاران و رسانه‌ها در موقع مشکل به آن تماس خواهند گرفت و در حل مشکل با آنها همکاری خواهد شد".

به گفتۀ رایان، کارت‌های جدید خبرنگاران دارای بار کود است و در صورت اسکن‌شدن این کود، تصویر کارت در وبسایت وزارت اطلاعات و فرهنگ نمایش داده می‌شود.

مهاجر فراهی، معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان نیز نمونه‌ای از این کارت‌ها را در تویتر نشر کرده و گفته است که این وزارت توزیع کارت‌های ویژه را برای تمام خبرنگاران در سراسر کشور آغاز می‌کند.

فراهی گفته است: "با این کار بسیاری از مشکلات خبرنگاران ما حل می‌شود و به آسانی می‌توانند به امور مربوط خود دسترسی داشته باشند".

هنوز مشخص نیست که این کارت‌ها با چه شرایطی در اختیار خبرنگاران افغان قرار می‌گیرد و پس از دریافت کارت، خبرنگاران در قبال این وزارت چه تعهداتی خواهند داشت.

حجت‌الله جاوید مجددی، رییس انجمن خبرنگاران مستقل افغانستان از ابتکار وزارت اطلاعات و فرهنگ برای توزیع کارت به خبرنگاران استقبال محتاطانه کرده است.

مجددی به صدای امریکا گفت که مقامات وزارت اطلاعات و فرهنگ در این مورد با نمایندگان رسانه‌ها گفتگو کرده اند.

او افزود: "اگر این کار برای ایجاد سهولت برای خبرنگاران باشد و به خبرنگارانی که در داخل با رسانه‌های خارجی کار می‌کنند این کارت‌ها داده شود، نه تنها برای خبرنگاران مشکل‌ساز نمی‌شود، بلکه تسهیلات فراهم می‌کند. اما اگر این مساله برای خبرنگاران مشکل ایجاد کند، در این باره دادخواهی خواهیم کرد".

مجددی افزود که مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ به وی گفته اند که با توزیع این کارت‌ها به خبرنگاران در کابل و ولایات، اکثر مشکلاتی که خبرنگاران هنگام پوشش رویدادها با آن مواجه می‌شوند، حل خواهد شد.

این در حالی است که در جریان پوشش خبری رویدادها نیروهای امنیتی طالبان گاهی خبرنگاران را بازداشت و زندانی می‌کنند.

پس از بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان در ماه اگست ۲۰۲۱، آزادی بیان در این کشور بسیار محدود شده و گروه طالبان پیوسته محدودیت‌هایی را بر رسانه‌ها اعمال کرده است.

به همین دلیل نشرات تعداد زیادی از رسانه‌ها متوقف شد و هزاران خبرنگار به ویژه خبرنگاران زن از مشاغل خود اخراج و صدها تن دیگر مجبور به ترک افغانستان شدند.

حکومت طالبان توزیع کارت را به منظور سهولت فعالیت خبرنگاران در افغانستان در حالی آغاز کرده است که هم‌اکنون مرتضی بهبودی خبرنگار افغان - فرانسوی و دو خبرنگار محلی دیگر افغان در زندان طالبان به سر می‌برند.

با این حال حکومت طالبان مدعی است که در پرتو شریعت و ارزش‌های ملی به فعالیت رسانه‌های آزاد متعهد است.

XS
SM
MD
LG