لینک های دسترسی

Breaking News

فلمی که مشكل كمبود تشناب را در هند به تصویر می‎کشد


تایلت بر بنیاد سرگذشت واقعی زنی تهیه شده که به خاطر نبودن تشناب در خانۀ همسرش، شوهر خود را ترک می‌کند

فلم‌ جدید هندی به نام "تایلت" که مشکل نبود تشناب را در هند برجسته می‌سازد، اکنون بحث گستردۀ را در مورد این معضل اجتماعى در سرتاسر هند دامن زده است.

اکشی کمار، ستارۀ مشهور بالیوود در فلم "تایلت: حکایت یک عشق" داستان یک بایسکل سازی را به تصویر کشیده است که برای اعمار تشناب سرپوشیده برای همسرش تقلا دارد، زنی که مانند دیگر زنان روستا نمی‌خواهد برای رفع حاجت بالای زمین‌ها برود.

این فلم بر بنیاد سرگذشت واقعی زنی تهیه شده است که به خاطر نبودن تشناب در خانۀ همسرش، شوهر خود را ترک می‌کند.

حدود نصف جمعیت ۱.۳ میلیارد نفری هند به تشناب دسترسی نداشته و در فضای باز رفع حاجت می‌کند، وضعیتی که آنان به ویژه زنان و کودکان را معروض به ابتلا به امراض گونه گون ساخته است.

نرندرا مودی، صدر اعظم هند، تلاش دارد با اعمار میلیون‌ها تشناب در سرتاسر آن کشور، این مشکل را تا سال ۲۰۱۹ حل کند. اما نبود تشناب تنها مشکل نيست، بلکه تغییر عادت و روش برخی مردم که رفع حاجت در فضای باز را صحى پنداشته و ترجیح می‌دهند، چالش بزرگتر از نبود تشناب است.

فعالان می‌گویند که حدود نصف تشناب‌هایی که در روستاها ساخته شده است، اصلاً مورد استفاده قرار نگرفته است، زیرا اکثر روستانشینان به این باور اند که تشناب‌های سربسته غیرصحی است و به باور آنان نباید محل بود و باش و آشپزخانه با تشناب در زیر یک سقف قرار داشته باشد.

فلم تایلت به اکثر این مشکلات اجتماعی رسیدگی کرده و با این باورهای بی اساس سنتی مخالفت شدید کرده است. از آنجاییکه سینمای هند نفوذ بسیار زیاد بر زندگی مردم آن کشور دارد، انتظار می رود که این فلم تا حدی از مخالفت‌ها در برابر استفاده از تشناب‌های سربسته بکاهد.

موضوع نبود تشناب در هند، رفته رفته اهمیت خاصی گرفته است: هفتۀ گذشته یک زن در محکمه در ایالت راجستان هند به خاطری که شوهرش نتوانسته بود برایش تشناب بسازد از وی طلاق گرفت. این زن به خاطر هراس از تاریکی، شب‌ها بالای مزرعه برای رفع حاجت نمی‌رفت و تا صبح زجر می‌کشید. این مشکل نیز در فلم تایلت برجسته شده است.

متخصصان بهداشت سفارش مى كنند كه مبارزه در اين زمينه بايد بسيار معتدل بوده و مردم به تدريج به ترك عادت رفع حاجت در صحرا و فضاى باز، ترغيب شود.

صدر اعظم هند از فلم تايلت به عنوان تلاش خوب براى رساندن بيشتر پيام نظافت به مردم ستايش كرده است.

XS
SM
MD
LG