لینک های دسترسی

Breaking News

اتحادیه اروپایی: قضیۀ خاشقجی نیاز به تحقیق معتبر و شفاف دارد


اتحادیۀ اروپایی می گوید که افشای جزییات مرگ جمال خاشقجی، عمیقاً نگران کننده بوده و در حقیقت یک تحقیق معتبر و شفاف در مورد نیاز می باشد.

اتحادیه اروپایی روز یکشنبه گفت که تداوم تحقیقات بایست در مورد چگونگی قتل خاشقجی وضاحت کامل داده و این اطمینان را ایجاد کند که مسوولین آن رویداد پاسخگو قرار گیرند.

دونالدترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، نیز گفته که نیاز است در مورد کشته شدن خبرنگار عربستان سعودی، مطالعات بیشتر صورت گیرد و او در مورد واکنش ایالات متحده با کانگرس کار خواهد کرد.

آقای ترمپ که ناوقت شنبه شب به وقت ایالات متحده در یک گردهمایی در ایالت نیوادا صحبت می کرد گفت که در این رابطه با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، صحبت خواهد کرد.

عربستان سعودی که در آغاز کشته شدن خاشقجی را در داخل قنسولگری خود در استانبول رد می‌کرد، پس فشار های پیهم بین المللی بالاخره صبح شنبه تصدیق کرد که این خبرنگار منتقد ریاض، پس از آنکه در داخل قنسولگری درگیر شد، کشته شده است.

اعتراف ریاض در مورد کشته شدن جمال خاشقجیدر داخل قنسولگری عربستان سعودی در شهر استانبول، واکنش های گسترده را بر انگیخته است.

وزارت خارجۀ بریتانیا گفته است که کشتن خاشقجی "عمل هولناک" است و عاملان آن باید محاکمه شوند.

همزمان با این، احزاب مخالف سیاسی بریتانیا – حزب کارگر و حزب لبرال دیموکرات – از حکومت آن کشور خواسته اند تا فروش اسلحه را به عربستان سعودی به تعلیق درآورد.

سرمنشی سازمان ملل متحد نیز گفته است که به خاطر "کشتار خشونتبار" خاشقجی "به شدت ناراحت" شده است.

ستیفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل، گفته است که انتونیو گوتیرش، سرمنشی این سازمان "با تاکید بر ضرورت تحقیقات فوری، فراگیر و شفاف در پیوند با قضیۀ مرگ خاشقجی، خواستار حسابدهی کامل مسوولان" آن شده است.

سازمان عفو بین المللی گفته است که "بی طرفانه" بودن تحقیقات عربستان سعودی در پیوند با قضیۀ خاشقجی زیر سوال قرار گرفته است. این نهاد حقوق بشری گفته خواستار "تحقیقات بی طرفانه و مستقل از سوی ملل متحد" شده تا "چگونگی این رویداد مشخص شده و عدالت تامین شود".

مقام‌های استخباراتی عربستان سعودی گفته اند که ۱۸ مظنون سعودی در پیوند با این رویداد بازداشت شده است و پنج نفر را از کار برکنار کرده اند.

جمال خاشقجی، منتقد سرسخت محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، به تاریخ دوم اکتوبر به خاطر گرفتن اسناد ازدواج اش به قونسلگری عربستان سعودی در استانبول مراجعه کرد، اما پس از ورود به این مکان، دیگر دیده نشد تا بالاخره که مقام های سعودی تائید کردند که این روزنامه نگار در داخل قونسلگری آن کشور در شهر انقره پس از یک درگیری فزیکی کشته شده است.

XS
SM
MD
LG