لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ: از رویکرد چین در قبال کوریای شمالی مایوس شدم


دونالد ترمپ چین را به انتقال نفت به کوریای شمالی متهم کرد و گفت که از این اقدام چین "بسیار مایوس" شده است.

رئیس جمهور ترمپ روز پنجشنبه در حساب تویتر خود نگاشت که این اقدام چین مانع رسیدن به یک "راه حل دوستانه" برای پایان دادن بحران هسته یی کوریای شمالی می شود.

پیش از این روزنامه های کوریای جنوبی گزارش داده بود که کشتی های چینی در آب های بحر به گونه غیر قانونی نفت را به کشتی های کوریای شمالی انتقال می دهد.

اما بیجینگ در واکنش به این گزارش ها گفت که تا کنون هیچ مورد از فروش نفت توسط کشتی های چینی به کشتی های کوریای شمالی که تعزیرات وضع شده ملل متحد علیه پیونگ یانگ را نقض کند، اتفاق نیافتده است.

شورای امنیت ملل متحد هفته گذشته با اتفاق آرا تعزیرات اقتصادی تازه را در واکنش به آزمایش اخیر یک میزایل بالستیک توسط کوریای شمالی بر آن کشور وضع کرد.

این تعزیرات صادرات مشتقات نفت را به کوریای شمالی تا ۹۰ در صد کاهش می دهد.

واشنگتن می گوید که همکاری چین به حیث کشور همسایه و بزرگترین شریک تجارتی کوریای شمالی برای عملی کردن این تعزیرات بسیار مهم است.

اما چین بار های گفته که آن کشور تمام فیصله نامه های شورای امنیت ملل متحد را علیه کوریای شمالی به شکل کامل تطبیق می کند.

بر بنیاد گزارش رسانه های کوریای جنوبی، ماهواره های استخباراتی کم از کم ۳۰ مورد انتقال نفت از کشتی های چینی را به کشتی های کوریای شمالی از ماه اکتوبر تا کنون شناسایی کرده است.

یک مقام وزارت خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه گفت که به باور او انتقال نفت از کشتی های چینی به کشتی های کوریای شمالی در آب های اقیانوس ها هنوز هم ادامه دارد.

از جانب دیگر مایکل کاوی، یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده گفته است که واشنگتن خواستار قطع روابط اقتصادی تمام کشور های جهان با کوریای شمالی می باشد.

او به گونه ویژه از چین نام برد و افزود که آن کشور باید روابط سیاحتی خود را با کوریای شمالی نیز قطع کند و تمام شهروندان کوریای شمالی را از چین اخراج کند.

XS
SM
MD
LG