لینک های دسترسی

Breaking News

کاهش محبوبیت ایالات متحده امریکا در جهان-سروی


در حالیکه فقط پنج ماه از دوره ریاست جمهوری دونالد ترمپ، می گذرد، یافته های نظر خواهی که مرکز تحقیقات "پیو" از حدود ۴۰ هزار و ۴۴۷ نفر در ۳۷ کشور مختلف جهان انجام داده نشان میدهد که میزان محبوبیت ایالات متحده امریکا در جهان که در ختم دور ریاست جمهوری باراک اوباما ۶۴ در صد بود در حال حاضر به ۴۹ در صد کاهش یافته است.

این کاهش در شماری از کشور های بسیار نزدیک و متحد ایالات متحده به شمول مکسیکو و کانادا و متحدین اروپایی آن مانند آلمان و هسپانیا، بیشتر است.

دونالد ترمپ با تعهد اولویت قرار دادن امریکا یا "امریکا اول" در مش خود، در ماه جنوری کار خود را به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده آغاز کرده و یک سلسله فرامین اجراییه یی را که شامل منع سفر اتباع هفت کشور عمدتاً مسلمان به امریکا بود را صادر کرد.

در کنار آن آقای ترمپ کار را روی تعهداتی که در مبارزات انتخاباتی به مردم سپرده بود، آغاز کرد. بخشی از این تعهدات، اعمار دیوار بین ایالات متحده و مکسیکو، و خروج از توافق اقلیمی پاریس بود. در عین زمان در طول این پنج ماه آقای ترمپ بار ها کشور های مانند کانادا، آلمان و چین را به روش های غیر عادلانه تجارتی، متهم کرده است.

آقای ترامپ در اولین سفر خارجی خود باوجودی که در عربستان سعودی و اسراییل استقبال گرم شد اما کشور های اروپایی که روی پرداخت هزینه ناتو، تغییرات اقلیمی و مسایل تجارتی با اداره جدید ایالات متحده اختلاف نظر دارند، از رئیس جمهور ترمپ به سردی پذیرایی کردند.

میزان محبوبیت امریکا در جهان

به گزارش پیو حدود ۳۰ در صد از مردم مکسیکو دیدگاه مثبتی از امریکا دارند، که نشان دهنده ۶۶ در صد کاهش در نظریات شان در ختم دوره ریاست جمهوری اوباما میباشد. در کانادا و آلمان، میزان محبوبیت ایالات متحده ۲۲ در صد کاهش یافته است و از ۴۳ در صد به ۳۵ در صد رسیده است.

در گزارش پیو آمده است کاهش میزان محبوبیت ایالات متحده امریکا درسراسر جهان، گسترده است. در این گزارش نظریات مثبت در برابر کارکرد های آقای ترمپ در مقایسه با باراک اوباما ، از دو کشور اسرائیل و روسیه میباشد. در روسیه میزان محبوبیت دونالد ترمپ ۵۳ در صد و در اسراییل ۵۶ در صد میباشد. میزان محبوبیت اوباما در اواخر ریاست جمهوری اش در روسیه ۱۱ در صد و در اسرائیل فقط ۷ در صد بود.

نتایج این نظر خواهی همچنان نشان میدهد که اعتماد مردم جهان به روسای جمهور روسیه و چین، بیشتر از اعتماد شان به رئیس جمهور ایالات متحده است. در این گزارش میزان اعتماد به ولادیمیر پوتین ۲۷ در صد و به شی جین پینگ ۲۸ در صد است. گزارش تحقیقی پیو می گوید که انگلا مرکل، صدراعظم آلمان، یگانه رهبر در جهان است که میزان محبوبیت او به تناسب ترمپ، پوتین و شی، بیشتر است.

بر اساس این گزارش، ۷۵ در صد از مردم جهان آقای ترمپ را "متکبر" خوانده اند. ۶۵ در صد گفته اند که دونالد ترمپ "غیر قابل تحمل" است و ۶۲ در صد از مردم جهان آقای ترمپ را "خطرناک" عنوان کرده اند. این در حالیست که ۵۵ در صد دیگر مردم او را "یک رهبر قوی" خوانده اند.

اما نکته مثبت نظرسنجی مرکز تحقیقات پیو این بود که ۵۸ فیصد شرکت کننده گان، در مورد مردم امریکا نظریه مثبت داشتند و اکثر افراد شامل در این نظرسنجی گفتند که آنان انتظار دارند که روابط کشورهایشان با ایالات متحده بدون درنظرداشت آقای ترمپ، در عین سطح باقی بماند.

XS
SM
MD
LG