لینک های دسترسی

Breaking News

حزب اردغان نتایج انتخابات ترکیه را به چالش کشید


حزب بر سر اقتدار عدالت و توسعه در ترکیه، سه شنبه (۲ اپریل) خواستار بازشماری آرای انتخابات محلی استانبول و انقره شده و ادعا کرده است که بی نظمی‌هایی در انتخابات این دو شهر موجود بوده است.

مخالفان سیاسی رجب طیب اردغان، رئیس جمهور ترکیه با تفاوت اندک برندۀ انتخابات محلی استانبول شدند و به نظر می‌رسد که حزب عدالت و توسعه در آروزی آن است که با بازشماری آرا و احتمال ابطال حدود ۳۲۰ هزار رای، نتایج را به سود خود تغییر دهد.

حزب عدالت و توسعه در نتیجه‌گیری کلی انتخابات محلی روز یک شنبه (۳۱ مارچ) در ترکیه اکثریت آرا را گرفته است، اما پس از چند دهه پیروزی، برای بار نخست در انقره و استانبول بازنده شده است.

بیرم شنوچک، مسوول حزب عدالت و توسعه در استانبول گفته است که این حزب اعتراض خود را در پیوند با نتایج آرای ۳۹ ناحیۀ این شهر درج کرده است. او گفته است که "بی نظمی‌ها و تقلباتی" در روند انتخابات استانبول شناسایی شده است.

اکرم امام اوغلو، نامزد حزب جمهوری خلق ترکیه و رقیب بن‌علی یلدریم، نامزد حزب عدالت و توسعه، در انتخابات شهرداری استانبول ادعای پیروزی کرد.

در انتخابات شهرداری انقره، منصور یواش، نامزد حزب جمهوری خلق نسبت به رقیب اش از حزب عدالت و توسعه با تفاوت چهار درصد آرا پیشتاز بود. اما حزب آقای اردغان گفته است که نسبت به نتایج ۲۵ ناحیۀ انقره نیز اعتراض دارد.

بر اساس قانون انتخابات ترکیه، مقام‌های کمیسیون انتخابات دو روز فرصت دارند تا تصمیم بگیرند که ادعای حزب عدالت و توسعه مبنی بر بی نظمی و تقلب در روند انتخابات در استانبول و انقره برحق است یا خیر.

XS
SM
MD
LG