لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد کشتار در مرز ایران و پاکستان را محکوم کرد


سازمان ملل می‌گوید که کم از کم ۱۲ نفر و احتمالاً تا ۲۳ نفر در ولایت سیستان و بلوچستان ایران در مرز با پاکستان کشته شده اند.

این سازمان روز جمعه پنجم مارچ (۱۵ حوت) اعلام کرد که سپاه پاسداران و نیروهای امنیتی ایران از نیروی کشنده علیه اقلیت قومی و معترضین استفاده کرده اند که می‌‌خواستند به گونهٔ غیر قانونی مواد سوخت را از ایران به پاکستان انتقال بدهند.

وزارت خارجه ایران روز جمعه ۲۶ فبروری گفته بود که در رابطه به کشته شدن دو شهروند این کشور در مرز با پاکستان تحقیقات را آغاز کرده است.

این حادثه منجر به اعتراضات گسترده‌ای در ایران شد که از شهر سراوان آغاز و به مناطق دیگر ولایت سیستان و بلوچستان، به شمول زاهدان مرکز این ایالت گسترش یافت.

روپرت کلوویل، سخنگوی حقوق بشر سازمان ملل متحد در یک نشست خبری در ژینو گفت که ناآرامی و خشونت به تاریخ ۲۲ فبروری زمانی آغاز شد که سپاه پاسداران ایران حداقل ده نفر را که مواد سوخت به پاکستان انتقال می‌دادند به ضرب گلوله کشتند.

روپرت کلوویل گفت که این قتل‌ها باعث تظاهرات در چندین شهر در سراسر این ولایت شد، که در جریان آن سپاه پاسداران و نیروهای امنیتی ایران به سمت معترضین و تماشاچیان گلوله‌باری کردند.

آقای کلوویل گفت که به دیل اختلال در شبکه های تلیفونی تایید دقیق کشته شدگان مشکل است، اما بر اساس برخی گزارش‌های تایید ناشده تا حدود ۲۳ نفر در این خشونت ها کشته شده اند.

او افزود: "ما از مقامات می‌خواهیم كه فوراً دسترسی به انترنت را در مناطقی كه ارتباط آن‌ها قطع است، برقرار كنند."

ایران در سطح جهان مواد سوخت را به نازل ترین قیمت به فروش می‌رساند و از اینرو جمعیت فقیر سیستان و بلوچستان که عمدتاً مسلمانان سنی مذهب استند همواره مصروف تجارت غیر قانونی آن به پاکستان اند.

XS
SM
MD
LG