لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد: مذاکرات صلح سوریه ممکن در اکتوبر برگزار شود


ملل متحد در مورد برگزاری "مذاکرات جدی" بین حکومت سوریه و شورشیان آن کشور در ماه اکتوبر و یا نومبر ابراز امیدواری کرد.

استیفن دی مستورا، نماینده ویژه ملل متحد برای سوریه روز پنجشنبه گفت که وی جدول زمانی جدیدی را برای پایان دادن جنگ داخلی شش ساله در سوریه تهیه کرده است.

تا کنون هفت دور مذاکرات بین حکومت سوریه و شورشیان آن کشور به خاطر توقف این جنگ بدون کدام پیشرفت به پایان رسیده است. در مذاکرات قبلی، دو طرف حتی حاضر نشدند تا با هم رو در رو صحبت کنند.

آقای مستورا افزود که بر اساس جدول زمانی جدید مذاکرات صلح سوریه، قرار است یک دور کوتاه مذاکرات بین حکومت و مخالفین در اواسط ماه سپتمبر در شهر ژنیو سویس برگزار شود.

او اضافه کرد که سپس سه گروه عمده مخالفین حکومت سوریه به خاطر بررسی وضعیت در آن کشور ممکن در ماه اکتوبر در ریاض، پایتخت عربستان سعودی با هم ملاقات کنند.

نماینده ویژه ملل متحد برای سوریه گفت که او سر انجام روی دستور کار "مذاکرات اساسی واقعی" که در اکتوبر برگزار خواهد شد، تمرکز خواهد کرد.

استیفن دی مستورا همچنین افزود که ملل متحد روی نقش روسیه، ایران و هر کشور دیگر دارای نفوذ زیاد بالای حکومت سوریه حساب می کند تا دمشق را برای انجام مذاکرات مستقیم با مخالفین آماده سازد.

یکی از آزمون های بزرگ مذاکرات صلح سوریه، چند دستگی شورشیان در آن کشور می باشد.

«کمیته عالی مذاکرات» به حیث گروه اصلی مخالفین حکومت سوریه شناخته می شود اما برخی مخالفین بشارالاسد، رئیس جمهور سوریه دور دو گروه دیگر به نام های «مسکو» و «قاهره» نیز جمع شده اند.

دو گروه اخیر که در مقایسه با کمیته عالی مذاکرات با بشارالاسد مخالفت کمتر دارند، کنترول هیچ منطقه ای را در سوریه بدست نداشته و نه با کدام گروه مسلح مخالف حکومت آن کشور روابط قوی دارند.

در همین حال، یان آگلان، مشاور کمک های بشردوستانه ملل متحد منطقه تحت تصرف داعش در شهر رقه را بدترین محل در حال حاضر در سوریه خواند.

او گفت که بین ۲۰ هزار تا ۲۵ هزار غیر نظامی در آن منطقه گیر مانده است. آگلان افزود که غیر نظامیان توسط جنگجویان وابسته به نیروهای دیموکراتیک سوریه – یک گروه شورشی – محاصره شده و داعش از آنان به حیث سپر های انسانی استفاده می کنند.

XS
SM
MD
LG