لینک های دسترسی

Breaking News

یوناما خواهان تداوم کاهش خشونت در افغانستان شد


هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) ضمن استقبال از تعهدات جوانب در گیر در راستای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، خواستار ادامۀ کاهش خشونت در آن کشور شده است.

طرح کاهش خشونت میان نظامیان افغان و طالبان از روز شنبۀ هفته گذشته آغاز شد و با امضای توافقنامه صلح میان ایالات متحدۀ امریکا و طالبان پایان یافت.

یوناما ناوقت روز شنبه ۲۹ فبروری (۱۰ حوت) با نشر اعلامیه‌ای به نقل تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه ملل متحد برای افغانستان نگاشته است: "اکنون همه طرف‌ها باید گام‌های واقعی و ثابت را برای پایان دادن به جنگ بردارند."

بربنیاد توافقنامه صلح امریکا با طالبان قرار است مذاکرات بین‌الافغانی تا ۱۰ روز دیگر میان نمایندگان حکومت افغانستان و طالبان آغاز شود.

ملل متحد در این اعلامیۀ همچنان از دو طرف خواسته است که آمادگی شان برای مذاکرات بین‌الافغانی روی دست گرفته و به شمول ایجاد یک تیم مذاکره‌کننده این گفتگوها را سریعتر به پیش ببرند.

یوناما افزوده است: "ملل متحد آماده پشتیبانی از یک روند فراگیر تحت رهبری افغان‌ها که شامل زنان، اقلیت‌ها و جوانان باشد، از حقوق بشر همه شهروندان حمایت نماید و منجر به صلح پایدار در افغانستان گردد، می باشد".

این سازمان بر اهمیت تداوم روند کاهش خشونت به ویژه "خشونت‌های که سبب آسیب رساندن به غیرنظامیان" می‌شود تاکید کرده و از طرف‌های درگیر خواسته است که در دوره پیشرو، تلاش‌های خود را برای کاهش خشونت که منجر به آتش‌بس دایمی و یک توافق سیاسی پایدار شود، بیشتر سازند.

این در حالی است که کمیسیون حقوق بشر افغانستان دیروز اعلام کرد که در جریان هفته کاهش خشونت میان نظامیان افغان و طالبان ۳۶ نفر به شمول ۱۴ غیرنظامی کشته شده اند.

براساس این گزارش همچنان در جریان یک هفته گذشته ۶۵ نفر به شمول ۲۳ نظامی افغان و ۴۲ غیرنظامی افغان زخمی شده اند.

XS
SM
MD
LG