لینک های دسترسی

Breaking News

تاکید واشنگتن، مسکو و کابل بر آغاز فوری مذاکرات بین‌الافغانی


نمایندگان ایالات متحده، روسیه و افغانستان ناوقت دوشنبه در مورد آخرین پیشرفت‌های صلح و موانع فراراه این روند صحبت کردند.

محمدحنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجۀ افغانستان، زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ایالات متحده برای مصالحه افغانستان و ضمیر کابلوف، نمایندۀ روسیه برای افغانستان در این ویدیو کنفرانس اشتراک داشتند.

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان روز سه شنبه ۱۶ جون (۲۷ جوزا) به خبرنگاران گفت که اشتراک‌کنندگان از روند صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت کردند و تعهدشان را در حفظ دستاوردهای ۱۹ سال پسین در افغانستان تکرار کردند.

آقای هیواد افزود که سه کشور از تعهد حکومت افغانستان در بخش رهایی زندانیان طالبان استقبال کردند و آن را گام مهم برای آغاز بی‌درنگ گفتگوهای بین‌الافغانی دانستند.

او افزود: "بر اساس توافق دوحه سه جانب از طالبان خواستند زندانیان حکومت را آزاد کنند... و سطح خشونت‌ها را کاهش دهند."

به گفتۀ سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان، ایالات متحده و روسیه از آمادگی حکومت افغانستان و طالبان برای آغاز مذاکرات استقبال و بحث روی آتش‌بس جامع را قبل از آغاز مذاکرات یک اولویت مهم پیشنهاد کردند.

بر اساس توافق سه کشور برای موفقیت گفتگوهای بین‌الافغانی از اجماع منطقوی به گونهٔ جدی استفاده شود و در این راستا به مشوره‌ها ادامه داده شود.

قرار است تا پایان ماه جاری میلادی، نخستین نشست هیات مذاکراتی حکومت افغانستان و نمایندگان طالبان در دوحه برگزار شود.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان برگزاری این نشست را در دوحه تایید کرد؛ اما گفت که هنوز محل نشست‌های متداوم بین‌الافغانی مشخص نشده است.

وزارت دولت افغانستان در امور صلح به صدای امریکا تایید کرد که برای گفتگوهای بین‌الافغانی در دوحه، آزمایش کووید۱۹ اعضای هیات مذاکره کننده حکومت را آغاز کرده است.

اما سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر به صدای امریکا گفته است که این نشست مقدماتی پس از رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالبان از بند حکومت افغانستان برگزار خواهد شد.

حکومت افغانستان تا اکنون حدود ۳۰۰۰ زندانی طالب را رها کرده است و گفته است که کار روی رهایی ۲۰۰۰ زندانی دیگر جریان دارد.

XS
SM
MD
LG