لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ 'معاهدۀ تجارت تسلیحات ملل متحد' را رد کرد


دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، با امضای یک سند، از کانگرس ایالات متحده خواستار توقف روند شمولیت کشورش در 'معاهدۀ تجارت تسلیحات ملل متحد' شده است.

حکومت ایالات متحده این معاهده را در سال ٢٠١٣ امضا کرده بود، اما تا حال از سوی مجلس سنای کانگرس تصویب نشده است.

در سخنانی که رئیس جمهور ترمپ به روز جمعه (٢٦ اپریل) در یک گردهمایی 'انجمن ملی دفاع از حمل سلاح' در ایالت اندیانا داشت، گفت که "هیچگاه به بیروکرات های خارجی اجازه نخواهد داد تا حق داشتن سلاح را که قانون اساسی این کشور آن را تضمین کرده است، پامال کنند".

این معاهدهبر انتقال سلاح غیر هسته یی میان کشورهای جهان قواعدی را وضع کرده و استفاده از سلاح قاچاق شده را برای مرتکبین جرایم ضد بشری دشوارتر میسازد.

معاهده تجارت تسلیحات ملل متحد در سال ٢٠١۴ مرعی الاجرا شد و ٩٦ کشور جهان آن را تصویب کرده است. قصرسفید گفته است که رئیس جمهور پس از مرور این معاهده، تصمیم گرفت تا آن را رد کند.

تامس کنتریمن که ریاست هیئت مذاکره کنندۀ واشنگتن را در تسوید این معاهده به پیش میبرد، تصمیم دونالد ترمپ را یک "اشتباه" خوانده و گفته است که این سند هیچگاه حق قانونی امریکاییان (حق داشتن سلاح) را تهدید نمیکند.

آقای کنتریمن همچنان به صدای امریکا گفته است که "ایران، کوریای شمالی و سوریه یگانه کشورهای بودند که در سال ٢٠١٣ به این معاهده رای منفی دادند. حال ایالات متحده خود را در قطار آن رژیم های سرکش قرار میدهد."

در عین حال، سازمان ملل متحد نیز گفته است که این معاهده "یگانه وسیلۀ جهانی بخاطر تقویت شفافیت و جوابگویی در تجارت بین المللی تسلیحات میباشد".

از جانب هم، کمیتۀ امور بین المللی مجلس نمایندگان کانگرس ایالات متحده، تصمیم رئیس جمهور ترمپ را "شرم آور" خوانده و رئیس این کمیته گفته است که بخاطر وضاحت بیشتر در این مورد، یک جلسۀ استماعیه را نیز تدویر خواهد کرد.

رئیس جمهور ترمپ قبلاً نیز تعداد از معاهدات یا توافقات بین المللی به مانند توافقنامۀ اقلیم، منعقدۀ پاریس و توافقنامۀ هسته یی ایران با قدرت های جهان را ترک گفته است.

XS
SM
MD
LG