لینک های دسترسی

Breaking News

وزیر دفاع امریکا به اربیل مرکز کردستان عراق سفر کرد


نیروهای پیشمرگۀ کــُرد در عراق، تهاجمات تازه ای بر شهر موصل آغاز کردند. از سوی دیگر، صدراعظم عراق، درخواست شمولیت ترکیه در عملیات نظامی بر شهر موصل را به شدت رد کرد.

در سلسلۀ عملیات وسیع نظامی برای تصرف دوبارۀ شهر موصل از گروه داعش، نیرو های کــُرد موسوم به پیشمرگه ها، اوایل صبح امروز، حملات تازۀ شان را در از دو استقامت بر آن شهر آغاز کرده اند.

در همین حال، اشتن کارتر وزیر دفاع ایالات متحدۀ امریکا امروز به شهر اربیل، مرکز کردستان عراق، سفر کرد تا وضعیت جنگ را از نزدیک نظارت کند.

آقای کارتر در این سفر، با مسعود برزانی رئیس حکومت خودمختار کردستان عراق، ملاقات کرد. انتظار میرود که آقای کارتر با فرماندهان نظامی ای که نزدیک جبهۀ جنگ موصل قرار دارند، نیز دیدار داشته باشد.

وزیر دفاع امریکا دیروز در بغداد بود و در آنجا با افسران ارشد امریکایی و حیدر العبادی صدراعظم عراق ملاقات نمود. او گفت که اگر فرماندهان نظامی امریکایی و عراقی تقاضا کنند، ایالات متحده آماده است که حمایت بیشتری را برای عملیات نظامی بر موصل، مهیا سازد.

وزیر دفاع امریکا، سعی کرد عراق را متقاعد سازد که ترکیه را در عملیات باز پس گیری موصل، سهمی بدهد، اما این تقاضای آقای کارتر، با مقاومت سرسختانۀ حیدر العبادی صدراعظم عراق مواجه گشت «جنگ موصل، مربوط میشود به عراق. عراقی ها این جنگ را پلان کرده و به پیش میبرند. میدانم که ترک ها خواستار سهیم شدن در این جنگ اند، ما برایشان میگوئیم که: تشکر! این چیزیست که خود عراقی ها انجام خواهند داد.»

اشتن کارتر پذیرفت که حل مسئلۀ نقش ترکیه در جنگ موصل، دشوار است و حاکمیت عراق، یک اصل کلیدی شمرده میشود«من همچنان امروز تصریح میکنم که هر کشوری که با کمال احترام به حاکمیت عراقی ها فعالیت میکند، نقش آن اهمیت حیاتی دارد.»

با این همه، ترکیه بر اهمیت نقش خود در مسایل منطقوی، پافشاری دارد. بن علی یلدرم صدراعظم آن کشور گفت ترکیه در برابر دهشت افگنی ها خاموش مانده نمی تواند «ترکیه در برابر تهدیدات دهشت افگنی، سیل مهاجرینی که به احتمال قوی، از عراق ممکن سرازیر گردد، وهمچنان در برابر منازعات فرقوی وکشتار های جمعی که شاید در منطقه صورت گیرد، هرگز خاموش مانده نمیتواند. از اینرو، ما در صورت لزوم، بدون تردید، اقدام خواهیم کرد. ما این را واضح گفته ایم، و در این رابطه به مشورۀ هیچ کسی نیاز نداریم.»

در حالی که توجه روی جبهات موصل متمرکز است، جنگجویان داعش بر شهر کرکوک هجوم برده و ده ها تن را در آنجا کشته اند. تصاویر کمره های امنیتی که از سوی تلویزیون محلی رووداو نشر شد، جنگجویان داعش را نشان میدهد که به روز جمعه، وارد شهر کرکوک میشوند. درگیری در کرکوک دو روز ادامه یافت و در آن، تندروان حد اقل ۸۰ تن را کشتند که اکثریت آن را نیرو های امنیتی بودند.

در عملیات گستردۀ نظامی بر شهر موصل، بیش از ۲۵ هزار سرباز عراقی، طیاره های ائتلاف تحت رهبری امریکا، و مشاورین امریکایی سهم دارند.

سازمان ملل متحد میگوید که از آغاز گستردۀ عملیات نظامی برای تصرف دوبارۀ شهر موصل، تا کنون بیش از چهارهزار نفر از مناطق حومۀ آن شهر فرار کرده اند.

XS
SM
MD
LG