لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا ارقام قربانیان حملات درون را نشر میکند


حملۀ اخیر طیارۀ بی سرنشین امریکایی در پاکستان باعث کشته شدن ملا اختر منصور رهبر طالبان افغان شد

قرار است برای نخستین بار، ادارۀ رئیس جمهور اوباما ارقام کسانی را نشر کند که در نتیجۀ حملات طیاره های بی سرنشین امریکایی در سراسر جهان کشته شده اند.

ایالات متحده در دورۀ ریاست جمهوری آقای اوباما، استفاده از حملات طیاره های بی سرنشین را افزایش داده است.

حملۀ اخیر طیارۀ بی سرنشین امریکایی در پاکستان که باعث کشته شدن رهبر طالبان افغان شد تا به حملۀ ماه مارچ در سومالیا که در آن حدود ۱۵۰ شورشی گروه الشباب کشته شد، نمادی از این افزایش است.

گروه های حقوق بشر از مدت زیادی خواستار ارایۀ ارقام کسانی می باشند که درنتیجۀ حملات ضد تروریستی کشته شده و تا اکنون حکومت آنرا اعلام نکرده است.

ریتا سیمیون از موسسۀ زیر نام "نخست حقوق بشر" می گوید "گفتن فقط همین که به ما اعتماد کنید، ما معیار های عالی داریم، ما هر آنچه در توان داریم انجام می دهیم کافی نیست، نیاز است تا آنان معلومات بیشتر را فاش کنند."

ادارۀ آقای اوباما وعده داده است که به زودی گزارشی منتشر خواهد شد که خلاصۀ از شمار کشته شدگان جنگجویان و غیر نظامیان در حملات طیاره های بی سرنشین ایالات متحده را از سال ۲۰۰۹ بدینسو در خارج از مناطق درگیر جنگ مثل عراق، افغانستان و سوریه منتشر نماید.

اما برای خانم سیمیون، شمارش تلفات کافی نیست و می گوید، برای استفاده از طیاره های بی سرنشین، حکومت باید عباراتی به مانند "مبارز، تهدید قریب الوقوع و امکان توقیف" را نیز واضح سازد.

ریتا سیمیون اضافه می کند، "همه کارهای را که حکومت در طول سال های گذشته انجام داده ، به تدوین مجموعه ای از معیار ها و تعیین مرزها نیاز دارد تا اوباما آنرا به عنوان میراثی از خود به شکل یک جنگ بی پایان باقی نگذارد."

اما جان هانا که به حیث مشاور ارشد در دوره های کلنتن و جورج بش کارکرده است و ایجاد زندان نظامی گوانتانامو را نیز مورد انتقاد قرار داده بود، حملات با طیاره های بی سرنشین را یک تاکتیک یا روش مؤثری در کشورهای به مانند یمن و پاکستان می خواند اما می گوید که حفظ تعادل یک امر کلیدی است "مطمیناً ما همه چیز ممکن را انجام می دهیم و نهاد های لازم و محافظتی را برای یافتن تعادل درست ایجاد میکنیم که بتواند امنیت امریکا را تضمین نماید و درعین زمان متضمن آن باشد ک ما از از خط خود بیشتر عبور نکنیم."

به باور تحلیلگران یکی از ازمون های که در آینده نیز ادامه خواهد داشت، استفاده از طیاره های بی سرنشین می باشد که اکنون یک جزء اصلی سیاست مبارزه با تروریزم ایالات متحده را تشکیل می دهد.

XS
SM
MD
LG