لینک های دسترسی

Breaking News

با برگۀ رای سلفی گرفتن جرم است؟


انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده به تاریخ هشتم نوامبر برگزار می شود

امریکاییان به تاریخ هشتم نوامبر به پای صندوق‌های رای می‌روند تا رئیس جمهوری جدید شانرا انتخاب کنند و با نزدیک شدن این روز، پرسش مهمی که برخی آن را مطرح کرده اند این است که می توان از برگۀ رای‌دهی پس از انتخاب و پیش از انداختن آن به صندوق، عکس‌برداری کرد؟

در مورد سِلفی گرفتن از جریان رای‌دهی یا هم عکس‌برداری از برگۀ رای‌ قوانین مختلطی در ایالت‌های مختلف امریکا وجود دارد، در برخی ایالت‌ها گرفتن چنین سلفی مجاز و در برخی منع بوده و در شماری از ایالت‌ها اینکار تخطی بوده و جریمۀ احتمالی و حتا زندانی شدن را می‌تواند در پی داشته باشد.

بر اساس یافته های خبرگزاری اسوشیتدپرس، قوانین ۱۸ ایالت رای‌دهنده‌گان را از پست کردن عکس برگه‌های رای‌دهی شان باز می‎دارد، در شش ایالت عکس گرفتن در مراکز رای‌دهی منع است.

منتقدان می‌گویند که ابزار فناوری جدید در قوانین انتخاباتی اکثر ایالت‌ها جا ندارد و این امر سبب نوعی سردرگمی بین رای‌دهنده‌گان و نیز کارمندان انتخاباتی شده است.

قانونی یا غیرقانونی

شماری از منتقدان استدلال می‎کنند که گرفتن سلفی هنگام رای‌دهی یا عکس‌برداری از برگۀ رای تمامیت روند انتخابات را صدمه می‌رساند و نیز می تواند به سود نامزد مشخص تبلیغ شود. اما برخی دیگر وضع ممنوعیت بر سلفی رای‌دهی را غیرقانونی می‌پندارند.

نیکولا جوردان رای‌دهندۀ امریکایی از ایالت نبراسکا که از ده سال به اینسو عکس‌ برگه‌های رای‌ خود را نگهداشته است به این باور است که با اینکار هم می‌تواند دیدگاه خود را شریک سازد و هم اهمیت رای‌دهی و فعال بودن اجتماعی را برجسته سازد.

گیلیس بیسونت، رئیس بخش حقوقی اتحادیۀ آزادی مدنی ایالت نیو همشایر که از وضع ممنوعیت بر سلفی برگۀ رای در این ایالت خشمگین است، در صحبت با خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است که اکنون قانون‌های کهنه نباید یکجا با تکنالوژی عصری تطبیق شود.

آقای بیسونت تاکید دارد که اهمیت گفتمان آنلاین سیاسی باید در نظر گرفته شود و از آزادی بیان و اندیشه که در قانون اساسی ایالات متحده مسجل شده است، به گفتۀ وی باید با "جدیت پاسبانی" شود.

در شماری از ایالت‌ها ارسال برگه‌های رای به رای‌دهنده‌گان از طریق پست آغاز شده است و همزمان با آن تصاویری از این برگه‌ها از قبل در شبکه‌های اجتماعی پخش شده است.

آمار نهاد تحقیقی پیو نشان می‌دهد که در حال حاضر ۶۵ درصد امریکایی‌های واجد شرایط راید‌هی کاربر شبکه‌های اجتماعی اند. اندکی بیش از ۷۸ درصد امریکاییان کاربر شبکه‌های اجتماعی اند.

بیش از ۱۴۶ میلیون رای‌دهندۀ ثبت و راجستر شده در ایالات متحده وجود دارد که از آن جمله بر اساس آمار نهاد تحقیقی پیو فقط ۲۸ درصد یعنی حدود ۵۷ میلیون نفر در انتخابات مقدماتی یا درون حزبی سال ۲۰۱۶ شرکت کرده بودند.

XS
SM
MD
LG