لینک های دسترسی

Breaking News

رییس استخبارات ملی امریکا خواستار واکنش 'سنجیده' به افشای اسناد محرم شد


رییس استخبارات ملی ایالات متحده ضمن این که خواستار یک رویکرد "سنجیده" شد گفت که کشورش باید از افشای اسناد محرم "درس‌های درست" بیاموزد.

اوریل هینس افشای گستردهٔ اسنادی را که شامل معلومات سری وزارت دفاع در مورد جنگ اوکراین و همچنین تحلیل‌های حساس متحدین امریکا است، "عمیقاً مایوس کننده و بسیار ناامید کننده" خواند، اما نسبت به عجله برای اعمال تغییرات در پروتوکول‌های امنیتی که می‌تواند توانایی ایالات متحده برای به اشتراک گذاشتن و استفاده موثر از اطلاعات را در آینده مختل کند، هشدار داد.

هینس هنگام سخنرانی در یک مرکز پژوهشی موسوم به بنیاد کارنیگی برای صلح بین المللی در شهر واشنگتن دی سی گفت: "من فکر می‌کنم همیشه، در هر سناریو، در هر حادثه‌ای که رخ می‌دهد، پس از درک آنچه اتفاق افتاده، درس‌هایی می‌آموزیم و اطمینان حاصل می‌کنیم تا تلاش کنیم که برای محافظت اطلاعات خود کار بهتری انجام بدهیم."

او افزود که باید درس‌های درستی از این حادثه آموخته شود و شیوه‌های بهتر به گونهٔ ترویج شود که ظرفیت به اشتراک گذاشتن اطلاعات و مشارکت در ماموریت‌ها را تضعیف نکند.

مقامات وزارت عدلیه ایالات متحده در اواسط ماه جاری میلادی یک عضو نیروی هوایی گار ملی را به ظن افشای این اسناد محرم و حساس دولتی بازداشت کردند.

میریک گارلند، وزیر عدلیهٔ ایالات متحده، اعلام کرد که این بازداشت در ارتباط به تحقیقات پیرامون "بیرون کشیدن، نگهداشتن و انتقال" معلومات محرم دفاع ملی صورت گرفته است.

گارلند فرد مظنون را جک تکسیرا معرفی کرد که بر اساس گزارش‌ها ۲۱ سال سن دارد و ظاهراً رهبر یک گروپ مکالمات آنلاین است، جاییکه برای بار نخست اسناد محرم از آن فاش شد.

بر اساس گزارش نیویارک تایمز، مدارک دیجیتلی اشاره می‌کند که تکسیرا رهبر یک گروپ مکالمات آنلاین به نام (Thug Shaker Central) است.

وزارت دفاع ایالات متحده افشای اطلاعات را "عمدی و جنایتکارانه" توصیف کرده و هفته گذشته اعلام کرد که کار بالای محدود کردن دسترسی به اسناد محرم را آغاز کرده است.

در همین حال مارک وارنر، رییس کمیتهٔ استخبارات مجلس سنای کانگرس ایالات متحده، روز یکشنبه گفت که نه تنها وزارت دفاع، بلکه دیگر ادارات نیز باید محدودیت‌های بیشتری را برای دسترسی به اسناد فوق محرم اعمال کنند.

سایر قانونگذاران امریکایی نیز ابراز نگرانی کرده و خواستار اصلاحات در زمینه شده اند.

اما رییس استخبارات ملی امریکا روز دوشنبه گفت که باید در زمینه یک رویکرد "سنجیده" اتخاذ شود و افزود که به اشتراک گذاشتن و در برخی موارد غیر محرم ساختن اطلاعات در تضعیف عملیات نظامی روسیه در اوکراین موثر واقع شده و در عوض به اوکراین کمک کرده است.

هینس گفت: "در جریان جنگ اوکراین، ما روند بسیار دقیقی را طی کردیم تا اطمینان حاصل کنیم که می‌توانیم تا آنجا که احساس می‌کنیم اطلاعات را فاش کنیم و در عین حال منابع و روش‌های خود را حفظ کنیم. و من فکر می کنم که این کار مناسبی بود که انجام دادیم."

او افزود: "این [به اشتراک گذاشتن اطلاعات] همیشه خطری به همراه دارد، اما من فکر می‌کنم مزایایی نیز می‌تواند برای امنیت ملی و سیاست خارجی ما داشته باشد."

XS
SM
MD
LG