لینک های دسترسی

Breaking News

موصل به کدام بها آزاد شد؟


عفو بین المللی گفته است احتمالاً ۵۸۰۵ غیر نظامی در نتیجۀ حملات قوای ائتلاف به رهبری ایالات متحده در غرب موصل، کشته شده اند

سازمان عفو بین المللی گفته است که تنها در عملیات ائتلاف به رهبری امریکا برای تصرف موصل بیش از ۵۸۰۰ غیرنظامی کشته شده است.

ائتلاف به رهبری ایالات متحده روز چهار شنبه گزارش سازمان عفو بین المللی را "غیر مسوولانه" عنوان کرد.

سازمان عفو بین المللی در آخرین گزارش خود ائتلاف به رهبری ایالات متحده در جنگ بر ضد تندروان گروه دولت اسلامی یا داعش را به نقض قوانین بین المللی متهم کرده است.

در گزارش عفو بین المللی که روز سه شنبه نشر شد، آمده است که ائتلاف به رهبری ایالات متحده و قوای عراقی در نه ماه گذشته حین عملیات تهاجمی بر ضد تندروان داعش در شهر موصل ، غیر نظامیان عراقی را "به صورت بی وقفه و غیر قانونی مورد حملات" قرار داده اند.

در عین حال، بر اساس گزارش سازمان عفو بین المللی، تندروان داعش در این مدت دست به کشتار دسته جمعی زدند و از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده کردند.

عفو بین المللی گفته است احتمالاً ۵۸۰۵ غیر نظامی در نتیجۀ حملات قوای ائتلاف به رهبری ایالات متحده در غرب موصل، کشته شده اند. عفو بین المللی این گزارش را به استناد معلومات ارایه شده از سوی نهاد موسوم به Airwars ، تهیه کرده است. نهاد Airwars از غیر نظامیانی که در جریان جنگ بر ضد تندروان داعش در عراق و سوریه کشته می شوند، نظارت می کند.

حیدر العبادی، صدراعظم عراق، در اوایل هفتۀ جاری "پیروزی کامل" را در شهر موصل اعلام کرد، اما برخورد های مسلحانه در منطقۀ شهر کهنۀ موصل سه شنبه شب همچنان ادامه داشت.

عفو بین المللی گفته است که جنگ "فاجعۀ غیرنظامیان" را به وجود آورده است.

تندروان داعش در تابستان ۲۰۱۴ شهر موصل را به تصرف خود آوردند و در عین حال، بخش اعظم مناطق شمالی و غربی عراق را به کنترول خود آوردند. در آن زمان، تندروان داعش، خلافت خود خواندۀ خود را در شهر موصل اعلام کردند و قوانین اسلامی را با تفسیر خشن و خشونت آمیز در مناطق تحت کنترول خود تطبیق کردند.

قوای عراقی که از حمایت ائتلاف به رهبری ایالات متحده بر خوردار است، به تدریج، تندروان داعش را از مناطق که تصرف کرده بودند، بیرون راندند، اما در برابر پس گیری مناطق، هزینۀ هنگفت، پرداختند.

در جریان عملیات های تهاجمی به منظور پس گیری مناطق از تصرف تندروان داعش، صد ها هزار غیر نظامی از خانه های شان بی جا شدند؛ هزاران غیر نظامی کشته شدند و زیر بنا های آن کشور، از بین رفت.

XS
SM
MD
LG