لینک های دسترسی

Breaking News

جوزف ووتل: ممکن بیش از یک‌هزار سرباز امریکایی از افغانستان بیرون شوند


جنرال جوزف ووتل، فرمانده قوای مرکزی اردوی ایالات متحدۀ امریکا گفته است که احتمال بیرون شدن بیش از ۱هزار نظامی امریکا از افغانستان وجود دارد.

این جنرال امریکایی در سفرش به عمان، ناوقت روز جمعه (۲۷دلو) به خبرگزاری رویترز گفته است که خروج سربازان امریکایی از افغانستان هیچ ربطی به تلاش‌های مذاکرات صلح امریکا با طالبان ندارد.

آقای ووتل، تاکید کرده است که بیرون‌شدن بیش از یک‌هزار سرباز امریکایی بر اساس تصمیم فرمانده ماموریت حمایت قاطع در افغانستان انجام خواهد شد.

او افزوده است: " این تلاش‌ها پس از آن آغاز شده است که جنرال میلر ماموریت پشتیبانی حمایت قاطع را در افغانستان بدوش گرفته و تمرکز آقای میلر این بوده که امریکا تا چه حد می تواند با صرفه جویی، فعالیت مؤثری را در افغانستان داشته باشد".

ایالات متحده امریکا حدود ۱۴هزار سرباز در افغانستان دارد که این شمار در حال تغییر است.

افزون بر این، یک دپلومات امریکایی به خبرگزار رویترز گفته است که این موضوع را زیر بررسی آنها قرار دارد و این واضح است که برنامه جنرال میلر برای صرفه جویی بر شمار نظامیان امریکایی موثر خواهد بود.

در همین حال، روز گذشته رئیس اجرایی حکومت افغانستان نیز از خروج بخشی از نظامیان امریکایی از آن کشور خبر داد و از نقش این نیروها قدردانی کرد.

آقای عبدالله گفت: " در اینجا یک تهدید بوده و به نسبت همان تهدید مشترک همکاران بین المللی به افغانستان آمده که قربانی داده اند و باید از آن قدردانی شود حالا که بخشی از قوای خارجی افغانستان را ترک می کند باید چی کاری صورت گیرد؟ و چی می‌تواند بیرون شدن این نظامیان را جبران کند؟".

این در حالی است که روزگذشته گزارش‌های به نشر رسید که وزارت خارجه امریکا در حال یک "بررسی همه‌جانبه" برای کاهش کارمندان سفارت خود در کابل است.

خبرگزاری ان‌پی‌آر امریکا که به یادداشت‌های داخلی سفارت امریکا در کابل دسترسی پیدا کرده، گزارش داده است که این سفارت در حال حاضر بزرگ‌تر از هر ماموریت سیاسی دیگر در جهان است.

XS
SM
MD
LG