لینک های دسترسی

Breaking News

مشاور امنیت ملی امریکا؛ توافقنامه‌ٔ‌ امریکا-طالبان را بررسی می‌کنیم


مشاور شورای امنیت ملی امریکا در یک تماس تلیفونی با حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان گفته است که حکومت جدید ایالات متحده توافقنامۀ صلح با طالبان را بررسی می‌کند.

قصر سفید با نشر اعلامیه‌ای گفته است که آقای جیک سولیوان در این تماس تلیفونی عزم امریکا را برای ارزیابی این توافقنامه واضح کرد تا دیده شود که طالبان چقدر به تعهدات شان در راستای "کاهش خشونت، قطع رابطه با گروهای تروریستی و انجام مذاکرات معنادار با حکومت افغانستان و سایر طرف‌ها" عمل کرده اند.

جیک سولیوان همچنان گفته است که کشورش از روند صلح افغانستان حمایت کرده و تلاش‌های دپلوماتیک قوی و منطقه‌ای‌ خود را برای دستیبابی به یک توافق سیاسی و برقراری آتش‌بس میان حکومت افغانستان و طالبان ادامه خواهد داد.

او همچنان گفتگوهای صلح در این کشور را یک فرصت تاریخی برای افغانستان عنوان کرده و افزوده است که ایالات متحده از حفظ دستاورهای فوق العادهٔ‌ زنان و دختران افغان و اقلیت‌ها‌ در این کشور منحیث یک بخشی از روند صلح پشتیبانی می‌کند.

تضمین‌های ضد دهشت‌افگنی از سوی طالبان، قطع رابطه با دیگر گروهای تروریستی، خروج قوای خارجی از افغانستان، مذاکرات بین‌الافغانی و تامین آتش‌بس پایدار از موضوعات اساسی توافق امریکا و طالبان است که به تاریخ ۲۹ فبروری در قطر امضا شد.

حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان روز شنبه ۲۳ جنوری (چهارم دلو) در صفحۀ تویترش نوشت که افغانستان به دوستی ستراتیژیک خود با ایالات متحده امریکا متعهد بوده و دو طرف از نزدیک و بگونۀ مشترک روی صلح، امنیت، مبارزه با تروریزم و موضوعات منطقه‌ای کار خواهند کرد.

او افزوده است: "ما توافق کرده‌ایم که برای دستیابی به یک آتش‌بس دایمی و یک صلح عادلانه در یک افغانستان دموکراتیک که قادر به حفظ دستاوردهای دو دهۀ گذشته، حفاظت از حقوق همۀ افغان‌ها و اصلاحات دوامدار باشد، تلاش می‌کنیم."

آقای محب همچنان گفته است که در این تماس تلیفونی آقای سالیوان اطمیان داده که همکاری امریکا با حکومت و نیروهای امنیتی افغانستان از مسایل کلیدی و اولویت‌های امنیت ملی ایالات متحده می‌باشد.

مشاور امنیت ملی امریکا تعهد کرده است برای ایجاد یک ستراتیژیک جمعی به منظور حمایت از یک آیندهٔ با ثبات، با اقتدار و امن برای افغانستان، با حکومت این کشور، متحدین ناتو و شرکای منطقوی از نزدیک مشوره خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG