لینک های دسترسی

Breaking News

سنای امریکا طرح افزایش سقف قرضه ایالات متحده را تصویب کرد


مجلس سنای ایالات متحده ناوقت پنجشنبه اول جون (۱۱ جوزا) با ۶۳ رای موافق در برابر ۳۶ رای مخالف افزایش سقف قرضهٔ امریکا را تصویب کرد.

پیش از این مجلس نمایندگان ایالات متحده نیز طرح افزایش قرضهٔ امریکا را تصویب کرده بود. این اقدام کانگرس ایالات متحده، حکومت امریکا را قادر می‌سازد تا صورتحساب‌های خود را به موقع پرداخت کند.

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده که از افزایش سقف قرضهٔ کشورش حمایت می‌کند، از اقدام کانگرس تشکر کرد و قرار است به زودی این طرح را توشیح کند.

پس از آنکه سنای امریکا به افزایش سقف قرضهٔ ایالات متحده رای مثبت داد،‌ رییس جمهور بایدن با نشر اعلامیه‌ای گفت: "امشب، سناتورهای هر دو حزب به حفاظت از پیشرفت اقتصادی که با دشواری به دست آورده‌ایم...رای دادند. "

این قانون سقف پولی جدیدی را تعیین نمی‌کند، اما به حکومت ایالات متحده صلاحیت می‌دهد که تا دوم جنوری ۲۰۲۵، یعنی دو ماه پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری امریکا که قرار است در ۲۰۲۴ برگزار شود، قرضه بگیرد.

این طرح درحالی برای توشیح رییس جمهور بایدن ارسال می‌شود که بزرگترین اقتصاد جهان فقط چند روز با ناتوانی در بازپرداخت قرضه‌هایش فاصله دارد.

این توافق پس از چندین ماه بن بست میان رییس جمهور بایدن و کیون مک‌کارتی، رییس مجلس نمایندگان کانگرس‌ ایالات متحده، نهایی شد.

میزان قرضهٔ ایالات متحده به‌طور دوره‌ای افزایش می‌یابد تا قرضه‌هایی که قبلاً تصویب و مصرف شده اند،‌ بازپرداخت شود. اما جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان امریکا این بار اصرار می‌کردند که به خاطر باز پرداخت قرضه‌ها، مصارف حکومت باید کاهش یابد.

میزان قرضه ملی ایالات متحده در حال حاضر ۳۱.۴ تریلیون دالر است و در چند سال اخیر به موضوع بحث‌برانگیز تبدیل شده است.

جنجال بر سر بودجه به اندازهٔ جدی است که جنیت یلن، وزیر مالیۀ امریکا، در اوایل ماه می هشدار داد که اگر کانگرس در هفته‌های آینده اقدامی نکند، وضعیت به هرج‌و‌مرج اقتصادی و مالی منجر خواهد شد.

خانم یلن همچنان هشدار داد که اگر میزان قرضه‌گرفتن افزایش نیابد، ممکن است این کشور نتواند به تعهدات مالی خود عمل کند و با "خطر جدی عدم پرداخت قرضه" مواجه شود.

XS
SM
MD
LG