لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا در واکنش به بازگشت گشت ارشاد: رژیم ایران از اعتراضات هیچ چیزی یاد نگرفت


دفتر فرستادهٔ ویژهٔ ایالات متحده در امور ایران در پیوند به گزارش‌های مربوط به "سرکوب مجدد" زنان ایران توسط پولیس گشت ارشاد برای اجرای مقررات حجاب اجباری، ابراز نگرانی کرد.

این دفتر در یک پیام تویتر نگاشته است: "به نظر می‌رسد که رژیم ایران هیچ چیزی از اعتراضات یاد نگرفته است. زنان و دختران در هر جایی باید اجازه داشته باشند هر آنچه می‌خواهند بپوشند."

در روزهای اخیر و به دنبال آن که نیروی انتظامی ایران به صورت رسمی از استقرار گشت‌ ارشاد برای مقابله با مخالفان حجاب اجباری خبر داد، برخورد ماموران ایرانی با زنان نسبت به ماه‌های گذشته شدت بیشتری گرفته و بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های مجازی درگیری‌هایی بین ماموران و مردم رخ داده است.

در تازه ترین مورد، یکشنبه شب تصاویر تشنج و درگیری بین مردم و ماموران در میدان شهر رشت در رسانه‌های اجتماعی به شکل گسترده‌ای منتشر شد که در آن مردم با ماموران انتظامی زمانی درگیر می‌شوند که ماموران تلاش برای بازداشت زنانی می‌کنند که از حجاب اجباری پیروی نمی‌کردند.

حاشیه‌‌های بازگشت گشت ارشاد و انتشار تصاویر برخورد ماموران با یک زن بدون حجاب در محلهٔ "گیشا" در تهران باعث شد تا روزنامهٔ جوان در شمارهٔ امروز خود آن را تکذیب کرده و بنویسد: "فلم‌های مجعول‌ و جدید مربوط به گشت ارشاد، برای ایجاد تقابل زنان با حاکمیت توزیع شده است."

بر اساس ادعای این روزنامهٔ وابسته به سپاه پاسداران، ویدیویی که در آن یک زن چادرپوش با خشونت تلاش دارد زن بدون حجاب را به زور به یک موتر منتقل کند "جعلی" است.

در همین زمینه خبرگزاری تسنیم نیز بدون ذکر نام از قول مقام‌های جمهوری اسلامی نوشته است که به هیچ عنوان موترهای گشت ارشاد به خیابان‌ها برنمی‌گردند و هیچ موتری با نوشتهٔ "گشت ارشاد" در جاده‌ها دیده نخواهد شد.

این در حالی است که روز گذشته سخنگوی فرماندهی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تایید کرد که گشت ارشاد بار دیگر به خیابان‌های شهرهای ایران بازگشته است.

XS
SM
MD
LG