لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا سال ۴۵ میلیارد دالر صرف جنگ در افغانستان می‌کند


هم اکنون حدود ۱۶ هزار نظامی امریکایی در افغانستان مستقر است

مقام‌های وزارت دفاع ایالات متحدۀ امریکا گفته اند که واشنگتن سالانه حدود ۴۵ میلیارد دالر را صرف جنگ در افغانستان می‌کند.

رندل شرایفر، مقام ارشد وزارت دفاع ایالات متحده در امور آسیا گفت که از مجموع ۴۵ میلیارد دالر ۷۸۰ میلیون دالر آن شامل مساعدت‌های اقتصادی بوده و حدود پنج میلیارد دیگر آن برای قوای امنیتی و دفاعی افغان به مصرف می‌رسد.

آقای شرایفر همچنان گفت که ۱۳ میلیارد دالر دیگر این پول برای حدود ۱۶ هزار نظامی امریکایی مستقر در آن کشور مصرف شده و متباقی برای تدارکات و لوژستیک به مصرف می‌رسد.

این رقم در مقایسه با مصارف جنگ افغانستان حدود پنج سال پیش، کاهش قابل ملاحظه را نشان می دهد.

در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ که حدود ۱۰۰ هزار نظامی امریکایی در افغانستان مستقر بود، ایالات متحده حدود ۱۰۰ میلیارد دالر را صرف هزینۀ جنگ در آن کشور می کرد.

از آغاز تهاجم نظامی امریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱ تا پایان ۲۰۱۷ بیش از یک تریلیون دالر هزینه این جنگ شده است.

این در حالی است که شماری از قانونگذاران امریکایی از دورنمای ماموریت نظامی امریکا در افغانستان که طولانی ترین جنگ در تاریخ این کشور می باشد، چندان خوشبین به نظر نمی‌رسند.

رند پاول، سناتور جمهوریخواه از ایالت کنتکی در این استماعیه گفت "ما در یک وضعیت ناممکن در افغانستان قرار گرفته ایم. من هیچ روزنۀ امید نمی‌بینم".

اد مارکی، سناتور دیموکرات از ایالت مسه چوستس، نیز تاکید کرد که به جای صرف این همه پول در افغانستان می توان از آن برای نجات جان امریکایی ها در داخل ایالات متحده مصرف شد. او مثال آورد که با صرف دو ماه هزینۀ جنگ در افغانستان می توان در هر ناحیۀ امریکا یک مرکز درمان معتادان را تمویل کرد.

اما جان سولیوان، معاون وزارت خارجۀ ایالات متحده، در این جلسۀ استماعیه از کارآیی استراتیژی جدید ایالات متحده برای جنوب آسیا سخن زد. آقای سولیوان گفت "نمی‌خواهم اینجا آمده برایتان بگویم که صلح در دسترس است...اما ما پالیسی‌ای داریم که بر آن باور داریم. می‌خواهیم آن را تطبیق کنیم".

همزمان با این، جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحدۀ امریکا،از تصمیم برای حفظ قوای امریکایی در افغانستان دفاع کرده گفته است که برای جلوگیری از تکرار حملات ۱۱ سپتامبر باید در افغانستان حضور داشت.

آقای متیس در استماعیۀ کمیتۀ خدمات نظامی مجلس نمایندگان کانگرس امریکا گفت "استراتیژی منطقه‌ای ایالات متحده دشمن را در مسیر تن دادن به مصالحه قرار داده است".

XS
SM
MD
LG