لینک های دسترسی

Breaking News

سکس کردن چه سودی بر سلامت روانی دارد؟


سکس یا مقاربت جنسی تاثیر مستقیم بر سلامت فزیکی از سلامت قلب و رگ‌ها گرفته تا مغز و دیگر اعضای بدن دارد، اما پژوهش‌های جدید نشان داده است که مقاربت منظم با شریک جنسی قابل اطمینان، تاثیرات مثبت روانی نیز دارد.

کاهش سترس:

سترس و فشار روحی و روانی بخش جداناپذیر زندگی امروز بشر است، با اینحال شدت و تاثیرات این سترس از یک فرد تا فرد دیگر فرق می‌کند و کسی کمتر و کسی‌هم بیشتر از آن متاثر می‌شود.

نتایج یک پژوهش نشان داده است که مقاربت جنسی در صورتیکه با رضایت تمام هر دو طرف باشد، سبب ترشح هورمون‌های خوشی بخش و مسرت دهنده مثل دوپامین، اندورفین و اوکسیتوسین در بدن می‌شود.

این هورمون‌ها به صفت نابود کننده یا زدایندۀ سترس در بدن عمل می‌کنند. همچنان پس از مقاربت جنسی، هورمون پرولکتین در بدن افراز می‌شود که سبب حس راحتی و ایجاد خواب شده و سترس را ریشه کن می‌کند.

پیوند عاطفی

مقاربت منظم جنسی پیوند عاطفی را میان زن و شوهر و شریکان قابل اطمینان جنسی قوی‌تر می‌کند.

پژوهش‌ها نشان داده است که اوکسیتوسین تولید شده در جریان سکس، که به نام هورمون عشق نیز یاد می‌شود، سبب کاهش سترس و افزایش حس نزدیکی و اعتماد نسبت به شریک جنسی می‌شود.

نتایج یک پژوهش علمی نشان داده است که زوج‌هایی که شش ماه کنار هم بوده و از نظر جنسی فعال بوده اند، سطوح بیشتر اوکسیتوسین نسبت به کسانی داشته اند که از نظر جنسی چندان فعال نبوده اند.

دانشمندان به این باور اند که تاثیرات اکسیتوسین که در جریان مقاربت جنسی تولید می‌شود، به شریکان جنسی به ویژه زنان، حس نزدیکی به شریک شان را می‌بخشد.

فعال‌سازی مغز

مقاربت منظم جنسی از چندین طریق سبب فعالیت‌های زیاد کیمیایی در مغز می‌شود که مجموعۀ این فعالیت‌ها سبب افزایش قدرت مغز و ارتقای ظرفیت شناختی آن می‌شود.

یک پژوهش انجام شده در این مورد نشان داده است که در اوج لذت جنسی زنان، تمام بخش‌های مغز آنان فعال می‌شود. این حالت سبب افزایش جریان خون، انتقال مواد غذایی و آکسیجن به سلول‌های مغز می‌شود.

مصرف کالوری

مقاربت جنسی در کنار سایر فواید صحی، نوعی فعالیت فزیکی نیز پنداشته می‌شود که نتیجۀ آن مصرف مقادیر بیشتر انرژی در بدن است.

نتایج یک پژوهش علمی نشان داده است که مردان در حدود ۱۰۰ و زنان در حدود ۷۰ کالوری انرژی را در جریان سکس مصرف می‌کنند و در صورت دوام مقاربت برای نیم ساعت، مصرف انرژی به ۲۰۰ کالوری افزایش می‌یابد.

پژوهش‌های دیگر طبی همچنان ثابت کرده است که فعالیت منظم جنسی سبب جلوگیری از بلند رفتن فشار خون، سلامت قلب و رگ‌ها، تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش خطر افسردگی و اضطراب، بهبود خواب، تسکین دردهای مزمن، تقویت حافظه و افزایش حس اعتماد به نفس می‌شود.

XS
SM
MD
LG