لینک های دسترسی

Breaking News

نور: استعفایم وابسته به استعفای غنی و عبدالله است


در ادامۀ تنش ها میان ریاست جمهوری و عطا محمد نورروز شنبه گفت که اگر توافق صورت نگیرد، وی از مقام اش استعفا خواهد داد، اما در عین حال رهبران حکومت وحدت ملی نیز باید استعفا بدهند.

عطامحمد نور که در میان شماری از هوادارن اش در شهر مزار شریف سخنرانی می کرد، گفت که اگر میان حزب وی با حکومت توافق صورت نگیرد" حاضرم استعفا بدهم، اما در عین حال، رهبران حکومت وحدت ملی—غنی و عبدالله نیز باید استعفا دهند" زیرا حکومت کنونی بر اساس توافق ایجاد شده—نه قانون اساسی افغانستان.

آقای نور همچنین هشدار داد که اگر حکومت مرکزی به خواست های وی پاسخ ندهد، از حامیان اش خواهد خواست دست به حرکت "سبز" زده و به جاده ها برایند.

آقای نور تاکید کرد که اگر باز هم حکومت توجه نکرد، از هوادارانش خواهد خواست دست به حرکت های "نارنجی" بزنند-یعنی ادارات حکومتی را تصرف کنند، اما تاکید ورزید که حرکت نارنجی می تواند "خطرناک" باشد.

آقای نور همچنین در صفحۀ تویتر خود نگاشته است که شرکای بین المللی افغانستان " به حرکت محبوبِ که پیش شرط ثبات است" احترام بگذارد.

آقای نور همچنین از موقفگیری مایک پنس، معاون رئیس جمهور ایالات متحده، در مورد بحران میان ارگ و حزب جمعیت ستایش کرده، اما در عین حال نگاشته است که "اگر سفرای مقیم کابل مسوولانه حرف بزنند، از آنان ستایش می کنم، زیرا اوضاع بسیار وخیم است."

اظهارات تازۀ عطا محمد نور
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:09 0:00

آقای نور تاکید کرده که کمک های جامعه بین المللی برای افغانستان "جنبه اخلاقی دارد" و اگر شرکای بین المللی در مسایل داخلی افغانستان مداخله کنند" مساله اشغال" در میان میاید.

آقای نور همچنین گفته است که حال اختلاف میان حزب جمعیت و ریاست جمهوری ابعاد گسترده تر به خود گرفته و به گفتۀ وی منحصر به ولایت بلخ نیست، بلکه این حرکت "به حمایت از عدالت اجتماعی، آوردن اصلاحات، حکومتداری خوب، شفافیت و تقسیم منصفانه منابع" است.

آقای نور در پیام های جداگانۀ تویتر گفته است که حزب جمعیت یکی از طرف های تشکیل حکومت وحدت ملی در افغانستان بوده به صورت مستقیم ریاست جمهوری را به سوء استفاده از مقام متهم کرده است.

در همین حال، هارون چخانسوری، معاون دفتر روابط استراتیژیک و رسانه های ریاست جمهوری بدون اینکه در مورد اظهارات آقای عطا چیزی بگوید، گفته است که گفتگو ها جریان دارد اما درمورد جزییات ارایه نکرده است.

XS
SM
MD
LG