لینک های دسترسی

Breaking News

امسال جهان شاهد برگزاری مراسم استثنایی عید خواهد بود


عربستان سعودی، روز یکشنبه (۲۴ ماه می) را اول عید سعید فطراعلام کرده و قرار است مسلمانان این روز را در کشور های مختلف جهان، با مراسم متفاوت تر از سال های قبل تجلیل کنند.

شیوع کروناویروس باعث شده تا بزرگترین کشور های اسلامی جهان تصمیم بگیرند که نماز عید را یا به گونۀ آن لاین برگزار کنند یا هم از شهروندان شان بخواهند به گونۀ انفرادی در خانه بخوانند.

عربستان سعودی، با وجود تسهیل قیودات در ایام رمضان، در ایام عید گشت و گزار را کاملا ممنوع کرده است.

وزارت داخلۀ عربستان، پیش از این اعلام کرده بود که حکومت قرنطین بیست و چهار ساعته را برای پنج روز در این کشور اعلام می کند تا از شیوع کروناویروس جلوگیری کرده باشد.

امارات متحدۀ عربی، عراق، قطر و اردن نیز روز یکشنبه را عید سعید فطر اعلام کرده اند.

در ایالات متحده شورای روابط اسلامی امریکایی، بزرگترین سازمان مدافع حقوق مدنی اسلامی در ایالات متحده، با یک نشر اعلامیه گفته است که به خاطر شیوع کروناویروس، تمام مساجد در سرتاسر این کشور مسدود خواهد بود.

قبل از این دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، روز جمعه، کلیساها و عبادتگاه ها را مراکز ضروری عنوان کرده و از والیان ایالت های کشورش خواست تا به این مراکز اجازه دهند تا آخر این هفته باوجود تداوم قرنطین، دوباره باز شوند.

اما ابراهیم هووپر، رئیس شورای روابط اسلامی امریکایی، گفته است که این تصمیم به روحانیون و رهبران جامعۀ اسلامی این کشور تعلق دارد نه به رئیس جمهور ترمپ.

جوکو ویدودو، رئیس جمهور اندونیزیا، کشوری که دارای بیشترین تعداد مسلمانان در جهان است، اعلام کرده که حکومت وی تصمیم ندارد محدودیت های اجتماعی را به گونۀ گسترده رفع کند.

اما حکومت این کشور اجازۀ آغاز دوبارۀ سیر و سفر را به وسایط نقلیه و طیاره ها با ظرفیت ۵۰درصدی داده است.

در همسایگی افغانستان، سید نمکی، وزیر صحت ایران از شهروندان این کشور خواسته تا از سفر در ایام عید بپرهیزند.

آقای نمکی گفته است که هنوز این ویروس به اکثر مناطق و قریه های دوردست سرایت نکرده و در صورت شیوع آن، کنترول آن دشوار خواهد بود.

در بیت المقدس، اکثر محدودیت ها بر گشت و گزار که شش هفته دوام داشت، رفع شده اما محوطۀ مسجد الاقصا، نخستین قبلۀ مسلمین جهان، تا پس از ایام عید فطر مسدود خواهد بود.

در بوسنیا، باوجود وضع شدید قیودات برگشت و گذار، روز جمعه مردم به خاطر خرید مواد غذایی عید با بازار برامدند. برخی ها در این شهر میگویند که باوجود این شرایط عید را تجلیل خواهند کرد.

در بنگله دیش به مردم اجازه داده نشده تا طبق معمول به سیر و سفر بپردازند. مقامات گفته اند نگرانی وجود دارد که ویروس از شهر ها به قصبات انتقال یابد.

امسال جهان شاهد برگزاری مراسم استثنایی عید خواهد بود
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

XS
SM
MD
LG