لینک های دسترسی

Breaking News

طراح حمله بر پوهنتون کابل به اعدام محکوم شد


محمد عادل
محمد عادل

وزارت داخلۀ افغانستان می‌گوید که یکی از طراحان حملۀ مرگبار بر پوهنتون کابل به اعدام محکوم شده است.

طارق آرین، سخنگوی این وزارت ناوقت جمعه اول جنوری (۱۲ جدی) گفت که ستره محکمۀ افغانستان در یک نشست علنی، محمد عادل که از طراحان اصلی حمله بر پوهنتون کابل است، را به جرم "حملۀ تروریستی و آدم ‌ربایی" به اعدام محکوم کرده است.

محکمۀ ابتدایی متهمان حمله بر پوهنتون کابل دو روز پیش برگزار شده و افزون بر محمد عادل، برخی از همکاران وی که در این حمله دست داشتند، به مجازات محکوم شدند.

ستره محکمۀ افغانستان در صفحۀ فیسبوک‌اش نگاشته است که عبیدالله، از متهمان دیگر این حمله را به جرم عضویت در گروه داعش، ماین‌گذاری، انتقال مواد انفجاری و آدم‌ ربایی به ۲۵ سال حبس تنفیذی محکوم کرده است.

همچنان عبدالکبار و خدابخش به جرم خیانت ملی، عضویت در گروه داعش و آدم‌ربایی هر یک به ۱۲ سال حبس تنفیذی محکوم شده اند.

در اعلامیۀ محکمه همچنان آمده است فرد پنجم که اظهارالدین نام دارد به پرداخت جریمه محکوم شده و یک مظنون دیگر به دلیل نبود اسناد و شواهد تبریه شده است.

در این حال، امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان از این اقدام محکمه برای عملی‌شدن تامین عدالت استقبال کرده است.

آقای صالح در صفحۀ فیسبوک‌ خود نگاشته است: "پایان یافتن محکمه طراحان حمله به پوهنتون کابل نویدی از عملی شدن عدالت است. مردم بی‌صبرانه منتظر این خبر بودند. در عین زمان طراحان چند قتل عام دیگر نیز به اشد مجازات محکوم گردیده اند."

پوهنتون کابل به تاریخ دوم نومبر (۱۲ عقرب) آماج حملۀ سه مهاجم قرار گرفت که در نتیجۀ آن، ۲۲ تن جان باخته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند که به گفتۀ مقامات اکثر قربانیان محصلین بودند.

این حمله واکنش‌های زیادی را به همراه داشت و مسوولیت آن را گروه داعش بر عهده گرفت، اما معاون اول ریاست جمهوری افغانستان گفت که داعش تنها یک اسم است و کسانی که این کار را انجام داده اند چند هویتی "حزب‌التحریر – طالب – داعش و همه" اند که در زمان‌های مختلف از عنوان و لقب‌های خاص کار می‌‌گیرند.

گروه طالبان دست داشتن در این حمله را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG