لینک های دسترسی

Breaking News

وزیر خارجۀ پاکستان: با پیام محبت و دوستی به افغانستان می‌روم


شاه محمود قریشی روز دوشنبه به صفت وزیر خارجۀ پاکستان سوگند وفاداری یاد کرد

وزیر خارجۀ جدید پاکستان گفته است که با پیام "محبت و دوستی" و "آغاز جدید روابط خوب" به افغانستان خواهد رفت.

شاه محمود قریشی روز دوشنبه پس از ادای سوگند به صفت وزیر خارجۀ جدید پاکستان گفت "می‌خواهم به مردم افغانستان بگویم که ما باید همدیگر را کمک کنیم، نه تنها مشکلات همدیگر را درک کنیم، بلکه برای آن راه حل پیدا کنیم. از ورای گفتگوهای دوجانبه می توانیم به این مشکلات راه حل پیدا کنیم".

حکومت افغانستان و ایالات متحده همواره پاکستان را به حمایت از تندروانی متهم کرده است که در افغانستان شورشگری دارند، اما اسلام آباد همواره ادعاهای کابل و واشنگتن را رد کرده است.

تازه ترین مورد انتقاد افغانستان از پاکستان به جنگ خونین هفتۀ گذشته در غزنی بر می‌گردد که به گفتۀ مقام‌های افغان، تندروان پاکستانی در آن دخیل بودند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، که پس از پایان جنگ در غزنی به آن ولایت سفر کرد در جمعی از مردم گفت که اسلام آباد باید در مورد حضور تندروان پاکستانی در این جنگ و درمان زخمی شدگان آنان در شفاخانه های پاکستان، پاسخ بدهد.

هرچند پاکستان گفته است که کسانیکه در غزنی کشته شده اند، کارگران پاکستانی بوده اند.

روابط پاکستان و ایالات متحده

وزیر خارجۀ پاکستان گفت که از همه مشکلات سیاست خارجی پاکستان آگاه است و به گفتۀ وی حکومت جدید آن کشور تلاش می کند تا رویکردها اصلاح و در مسیر درست قرار گیرد.

آقای قریشی در صحبت با خبرنگاران در اسلام آباد به گونۀ خاص به روابط کشیدۀ کشورش با ایالات متحده اشاره کرد و گفت که اسلام آباد خواستار روابط دوجانبه بر مبنای احترام و اعتماد متقابل است.

آقای قریشی گفت "می‌پذیرم که در روابط (میان ایالات متحده و پاکستان) کسر اعتماد موجود است که باید آن را اصلاح کنیم و برای انجام این کار می خواهم از آنان (ایالات متحده) بشنوم."

روابط میان ایالات متحده و پاکستان پس از رویکار آمدن حکومت به رهبری دونالد ترمپ در امریکا به شدت پرتنش شده است.

آقای ترمپ در نخستین روز سال ۲۰۱۸ میلادی بار دیگر بر پاکستان تاخت و آن کشور را به تزویر و نیرنگ بازی متهم کرد.

آقای ترمپ در یکم جنوری ۲۰۱۸ در تویتر نوشت "ایالات متحده در ۱۵ ساله گذشته احمقانه بیش از ۳۳ میلیارد دالر به پاکستان مساعدت کرده است و آنان (پاکستان) جز دروغ و نیرنگ به ما چیزی نداده و رهبران ما را احمق فکر کرده اند. آنان به آن دهشت افگنانی پناهگاه امن داده اند که ما با همکاری کم، آنان را در افغانستان هدف قرار می‌دهیم. دیگر بس است!"

در تهیۀ این مطلب از گزارش خبرگزاری های رویترز و اسوشیتد استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG