لینک های دسترسی

Breaking News

خشکسالی غذای دو میلیون افغان را تهدید می کند


خشکسالی نه تنها حاصلات گندم را در افغانستان کاهش داده است بلکه چراگاه های سبز مواشی را نیز از بین برده است
خشکسالی نه تنها حاصلات گندم را در افغانستان کاهش داده است بلکه چراگاه های سبز مواشی را نیز از بین برده است

ملل متحد گفته است که دو-سوم حصۀ قلمرو افغانستان با خشکسالی دست و پنجه نرم می کند و این وضعیت ممکن دو میلیون مردم آن کشور را با کمبود شدید غذایی مواجه کند.

دفتر هماهنگی کمک های بشری ملل متحد گفته است که "کمبود بارش" در ۷۰ در صد قلمرو افغانستان کشت زمستانی را در آن کشور متاثر کرده است.

بسیاری از دهقانان شاهد خشکیدن تخم های بذری شان شدند و یا هم کشت شان را به تعویق انداختند. این وضعیت به نوبۀ خود سبب کاهش علفزار ها و چراگاه ها برای مواشی شده است.

بروز خشکسالی همچنین موجب بیجا شدن هزاران نفر در فصل بهار در نقاط مختلف افغانستان شده است.

در گزارش ملل متحد آمده است که "در ۲۰ ولایت که متاثر از خشکسالی شده ، نزدیک به ۱۵ میلیون نفر متکی به زراعت، مواشی و یا فرصت های کاری در بخش زراعت اند."

توبی لنزر از دفتر هماهنگی کمک های بشری در افغانستان گفته است که از کشور های تمویل کننده تقاضای عاجل صورت گرفته است تا در شش ماه آینده از گرسنگی در افغانستان جلوگیری شود. او گفت که افغانستان در سال روان با کمبود ۲.۵ میلیون تن گندم مواجه است.

آقای لنزر گفته است که ملل متحد علاوه بر تقاضای ۴۳۰ میلیون دالر کمک های بشری، خواهان ۱۱۵ میلیون دالر اضافی شده است تا به نیازمندی های ناشی از خشکسالی، پاسخ داده شود. اما کشور های تمویل کننده نیز با مشکلات متعدد مواجه اند، زیرا آنان درخواست کمک از سراسر جهان دریافت کرده اند. ازجمله ۴۳۰ میلیون دالر که ملل متحد برای کمک های بشری درخواست کرده است، تا حال فقط ۲۸در صد آنان را به دست آورده است.

آقای لنزر خطاب به کشور های تمویل کننده گفته است که "یا همین حال دست به کار شوید و از یک فاجعه جلوگیری کنید، یا در شش ماه آینده مجبور به پرداخت بسیار بسیار زیاد خواهید شد. مشکل خشکسالی افغانستان بی نهایت جدی است."

XS
SM
MD
LG