لینک های دسترسی

Breaking News

یک فرمانده پیشین طالبان در امریکا به تروریزم متهم شد


یک سرباز امریکایی در محل حمله ای طالبان بر کاروان حمل و نقل قوای ایالات متحده در ولایت غزنی که به تاریخ ۲۴ جون ۲۰۰۸ مورد حمله قرار گرفت
یک سرباز امریکایی در محل حمله ای طالبان بر کاروان حمل و نقل قوای ایالات متحده در ولایت غزنی که به تاریخ ۲۴ جون ۲۰۰۸ مورد حمله قرار گرفت

سارنوالان امریکایی روز پنجشنبه هفتم اکتوبر (۱۵ میزان) یک فرمانده پیشین طالبان را که از قبل در امریکا در بازداشت به سر می‌برد، به ارتکاب جرایم مرتبط به دهشت‌افگنی متهم کردند.

وزارت عدلیه امریکا با نشر خبرنامه‌ای گفت که حاجی نجیب‌الله که به نام‌های نجیب الله نعیم، ابو طیب، عتیق‌الله و نثار احمد نیز معروف بود، روز پنجشنبه در یک محکمهٔ فدرال ایالت نیویارک به دست داشتن در حمله بر یک قطار موتر‌های امریکایی متهم شد که در اثر آن،‌ چهار نفر، به شمول سه سرباز امریکایی و ترجمان افغان آنان کشته شده بودند.

این حمله در اواخر ماه جون سال ۲۰۰۸ میلادی در ولسوالی سیدآباد ولایت وردک توسط جنگجویان طالبان انجام شده بود.

در این اعلامیه از حاجی نجیب‌الله به حیث یکی از قوماندانان ارشد گروه طالبان در ولایت میدان وردک به ویژه در منطقه جغتو در جریان سال ۲۰۰۷ یاد شده که مسوولیت فرماندهی بیش از هزار جنگجوی طالبان را بر عهده داشت.

حاجی نجیب‌الله که ۴۵ سال عمر دارد، در اکتوبر ۲۰۲۰ در اوکراین بازداشت شد و سپس به ایالات متحده انتقال داده شد و حال به ۱۳مورد اتهام مواجه است.

بر اساس اعلامیه وزارت عدلیه امریکا، افراد تحت امر حاجی نجیب الله در اواخر ماه اکتوبر ۲۰۰۸ میلادی یک هلیکوپتر نظامیان امریکایی را نیز در ولسوالی سیدآباد میدان وردک سقوط دادند؛ حادثهٔ که در آن آسیبی به این نظامیان نرسید.

این قوماندان پیشین گروه طالبان پیش از این به اختطاف یک خبرنگار امریکایی و دو همکار افغان وی نیز متهم شده بود.

سارنوالان امریکایی در این اعلامیه همچنین گفته اند که نجیب‌الله به کشتن شهروندان ایالات متحده، فراهم آوری تسهیلات برای ارتکاب اعمال دهشت‌افگنی که منجر به مرگ شده،‌ اسیرگیری، اختطاف و سایر اتهامات مواجه است.

طالبان که حال، بار دیگر بر افغانستان مسلط شده اند، تا حال در این مورد تبصره نکرده اند.

در صورت که اتهام‌ها علیه حاجی نجیب‌الله به اثبات برسد، وی حداکثر به حبس ابد محکوم خواهد شد.

XS
SM
MD
LG