لینک های دسترسی

Breaking News

پاکستان باید طالبان را به عملی‌‌کردن تعهدات شان وادار کند – وزارت خارجه


وزارت امور خارجۀ افغانستان از کشورهای دخیل در روند صلح و به ویژه پاکستان خواسته است که باید طالبان را به عملی‌کردن تعهدات شان برای پیش‌برد گفتگوهای معنادار صلح وادار کنند.

این وزارت روز شنبه ۲۳ جنوری (چهارم دلو) با نشر اعلامیه‌ای گفت که طالبان نه تنها که به تعهدات خود برای کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس سراسری در این کشور عمل نکرده اند، بلکه خشونت‌ها را به گونۀ بی‌پیشینه افزایش داده اند.

این وزارت ترورهای هدفمند در هفته‌های اخیر در این کشور را به گروه طالبان نسبت داده و افزوده که این گروه در حال حاضر، چالش‌های تازۀ را در مسیر مذاکرات و رسیدن به صلح خلق کرده است.

در اعلامیهٔ وزارت خارجه آمده است: "ما از دولت پاکستان و همه شرکای بین‌المللی‌مان توقع داریم تا طالبان را به عملی‌ساختن تعهدات‌ شان برای کاهش‌ خشونت‌ها، تامین آتش‌بس سراسری و قطع رابطه با گروه‌های تروریستی وادار نمایند، تا زمینه برای گفتگوهای معنادار صلح و رسیدن به توافق سیاسی هموار شود."

این در حالی است که محمد اشرف غنی‌، رییس جمهور افغانستان از گروه طالبان خواست تا مناسبات شان را با پاکستان قطع کند.

آقای غنی در جریان سفراش به ولایت هرات گفت که این یکی از مهمترین موضوعات صلح افغانستان است. او در اشاره به طالبان گفت: "اگر افغان استند و می‌خواهند در چهارچوب افغانستان زندگی کنند، تابعیت دوگانه داشته نمی‌توانند."

رییس جمهور غنی حدود دوهفته پیش در مصاحبهٔ با تلویزیون سی‌ان ان گفت: "ما با پاکستان یک مشکل دایمی داریم. زیرا آنجا (برای طالبان) پناهگاه ها داده می‌شود. من با عمران خان گفتگوهای مثبتی داشتم، اما پیام پس از ملاقات وی با رهبران طالبان این بود که نتواست به آتش‌بس همه‌جانبه دست یابد…"

دولت افغانستان همواره پاکستان را به حمایت از طالبان و تامین پناهگاه‌ها برای آنان متهم کرده است، اما مقامات پاکستانی این ادعاها را رد کرده اند.

XS
SM
MD
LG