لینک های دسترسی

Breaking News

پارلمان ناروی درخواست توقف اخراج پناهجویان افغان را رد کرد


آرشیف: پناهجویان افغان با وجود قبول خطر مرگ خود را به یکی از کشور های اروپایی رساندند، اما حال آنان با خطر بر گشت اجباری مواجه اند

سازمان عفو بین المللی گفته است که تصمیم پارلمان ناروی مبنی بر رد پیشنهاد توقف موقت اخراج پناهجویان افغان از آن کشور، به مثابۀ "ضربۀ ویرانگر" برای پناهجویان افغان در ناروی است.

این سازمان روز پنجشنبه همچنین گفته است که اقدام پارلمان ناروی نشاندهندۀ نادیده گرفتن و بی تفاوتی در برابر زندگی افرادی است که به دلیل جنگ و آزار و اذیت مجبور به ترک کشور شان شده اند.

چارمین محمد، رئیس بخش حقوق مهاجرین و پناهجویان سازمان عفو بین المللی، با انتقاد از اقدام ناروی گفته است که پناهجویان افغان از روی ناگزیری، کشور شان را ترک کرده اند.

آقای محمد گفت "جای تاسف است که سیاستمداران در یکی از ثروتمند ترین کشور های جهان شفقت و دلسوزی را از دست داده اند. زندگی در افغانستان مملو از خطر است که شامل بم گذاری، اختطاف و آزار و اذیت می شود. این ظالمانه و غیر اخلاقی است که مردم را دو باره به آنجا {افغانستان} بفرستید."

آقای محمد همچنین گفت که اخراج پناهجویان افغان از ناروی نه تنها اقدام غیر مسوولانه، بلکه غیر قانونی نیز است و تاکید کرد که اقدام پارلمان ناروی زندگی صد ها پناهجوی افغان را با مخاطره مواجه می کند.

بر اساس گزارش عفو بین المللی، ناروی تقریباً نسبت به هر کشور دیگر اروپایی، بیشتر پناهجویان افغان را اخراج می کند. به گفتۀ مقامات حکومت افغانستان، از مجموعۀ ۳۰۴ پناهجوی افغان که در سال ۲۰۱۷ از کشور های اروپایی اخراج شدند، ۹۷ تن آنان از ناروی اخراج شده اند که ۳۲ در صد همه پناهجویان اخراج شدۀ افغان را از کشور های اروپایی تشکیل می دهد.

کشور های اروپایی دلیل اخراج اجباری پناهجویان افغان را امنیت افغانستان عنوان می کنند، در حالیکه شهروندان افغان همه روز قربانی حملات خشونت بار به خصوص انتحاری می شوند
کشور های اروپایی دلیل اخراج اجباری پناهجویان افغان را امنیت افغانستان عنوان می کنند، در حالیکه شهروندان افغان همه روز قربانی حملات خشونت بار به خصوص انتحاری می شوند

در گزارش سازمان عفو بین المللی آمده است که افغانستان یک کشور بی نهایت خطرناک است و آن کشور در سال ۲۰۱۷ شاهد آمار بالای تلفات غیر نظامیان بود.

در گزارش عفو بین المللی آمده است که بیش از ۱۰۰ هزار نفر از سراسر جهان تقاضای آن سازمان را امضا کردند تا حکومت ناروی اخراج پناهجویان افغان را تا زمانی متوقف کند که امنیت کافی در افغانستان تامین شود.

سه حزب سیاسی در ناروی که شامل حزب سوسیالست چپ، حزب سبز و حزب سرخ می شود از پارلمان آن کشور تقاضا کرده بودند تا روند اخراج پناهجویان افغان را متوقف کند.

به تاریخ نهم جنوری، کمیته دایمی پارلمان ناروی در امور اداره محلی، سفارش کرد تا تقاضای احزاب در مورد توقف پناهجویان رد شود و در نهایت، پارلمان آن کشور سفارش را پذیرفت و اخراج پناهجویان افغان ادامه خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG