لینک های دسترسی

Breaking News

محاکمۀ حافظ سعید، بنیانگذار لشکر طیبه


یک محکمۀ مبارزه با دهشت افگنی در لاهور پاکستان اعلام کرده است که به تاریخ هفتم دسمبر علیه حافظ سعید به دلیل حمایت از تروریزم، اعلام جرم خواهد کرد.

حافظ سعید، مسوول حزب جماعت الدعوه و سایر رهبران این گروه متهم اند که از طریق سازمان های خیریه پول جمع آوری کرده و تروریزم را حمایت مالی می‌کنند.

حافظ سعید، بنیانگذار گروه لشکر طیبه، برای نقش اش در حملات مرگبار سال ۲۰۰۸ در ممبای هند، در فهرست دهشت افگنان بین المللی ایالات متحده قرار گرفت.

ایالات متحده همچنان برای معلوماتی که باعث به عدالت کشانیدن حافظ سعید شود ۱۰ میلیون دالر انعام نیز گذاشته بود.

سعید در ماه جولای در ایالت پنجاب بازداشت شد.

فشار های بین المللی و بلند رفتن تنش ها با هند حکومت پاکستان را واداشت تا فعالیت موسسات خیریه سعید را متوقف کند. حکومت پاکستان همچنان کنترول شفاخانه ها و مدارس دینی جماعت ادعوه را در دست گرفته است.

گروه کاری اقدام مالی Financial Action Task Force پاکستان را به دلیل عدم اقدام علیه لشکر طیبه و جماعت الدعوه در فهرست خاکستری قرار داده است.

دیدبان بین المللی در ماه اکتوبر گفت که پاکستان در فهرست خاکستری باقی خواهد ماند و اگر عملیات مبارزه با تمویل دهشت افگنی خویش را بهبود نبخشد با اقدامات بیشتر مواجه خواهد شد.

این گروه بین المللی، قضایای پول شویی و تمویل دهشت افگنی را نظارت می‌کند، پاکستان را در فهرست خاکستری قرار داد و اگر پاکستان در فهرست سیاه قرار بگیرد، معاملات این کشور با سایر تاسیسات مالی جهان و جذب سرمایه گذاری خارجی در آن کشور بیش از حد دشوار خواهد شد و اقتصاد پاکستان را ضربه سهمگینی خواهد رساند.

پیش از این این چندین مقام بلند رتبۀ پاکستانی به شمول نواز شریف، صدر اعظم پاکستان به ارتکاب جرم پولشویی زندانی شده بودند.

XS
SM
MD
LG