لینک های دسترسی

Breaking News

عطا نور، پس از ولایت بلخ در جبهات می‌جنگد


آقای نور در یک هفتۀ نخست ماه ثور سرگرم عملیات نظامی در مربوطات بلخ و جوزجان بود

عطا محمد نور، والی پیشین بلخ، گفته است که در یک هفتۀ نخست ماه ثور در عملیات نظامی در چندین ولسوالی بلخ و جوزجان ۲۰۰ جنگجوی "دشمن" کشته و زخمی شده است.

آقای نور در فیسبوک خود مجموعه عکس‌هایی را نشر کرده است که ظاهراً وی را در حال سوق و ادارۀ جنگ نشان می‌دهد، اما وزارت دفاع ملی افغانستان می‌گوید که آقای نور مانند سایر شهروندان افغان از قوای امنیتی و دفاعی کشور شان حمایت می‌کند.

محمد رامنش، سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان، با ستایش از آنچه "حمایت معنوی" عطا محمد نور خواند در صحبت با صدای امریکا گفت که سوق و ادارۀ تمام عملیات نظامی در افغانستان را قطعات و جزوتام های وزارت دفاع ملی افغانستان در دست دارد.

محمد رادمنش حضور آقای نور را در جنگ "حمایت معنوی" خواند.
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

مشخص نشده است که هدف آقای عطا از "دشمن" کی است، زیرا در گذشته نهادهای جهانی حقوق بشر وی را به نقض حقوق بشر و هدف قرار دادن مخالفان سیاسی اش متهم کرده بودند، هرچند این اتهامات در آن وقت از سوی آقای نور رد شده بود.

آرین یون، نمایندۀ مردم در ولسی جرگه، ادعا دارد که عملیات به رهبری آقای نور در ساحات "پشتون نشین" بر ضد غیرنظامیان به ویژه "رقیبان سیاسی" وی صورت گرفته است.

خانم یون در مصاحبه با صدای امریکا گفت "اگر عملیات نظامی می‌شود، قوای امنیتی و دفاعی، جنرالان و قوماندانان مسلکی، اردو و پولیس داریم، چی ضرورت برای حضور وی (عطا محمد نور) است؟ او می‌خواهد که از این طریق رقیبان سیاسی خود را از بین ببرد. این کار خلاف قانون است و حکومت باید با وی حساب و کتاب کند".

اما به گفتۀ برشنا ربیع، نمایندۀ بلخ در ولسی جرگه "دشمن: طالب، داعش و دیگر مخالفان مسلح" هستند. خانم ربیع تاکید کرد که یگانه هدف حضور آقای نور در این عملیات "حمایت و روحیه بخشیدن به قوای افغان" است.

شیر جان درانی، سخنگوی پولیس ولایت بلخ، نیز به صدای امریکا گفت که والی پیشین بلخ به دلیل آنکه مدت زیادی والی بلخ بود و "در میان مردم محبوبیت و نفوذ گسترده" دارد، صرف به هدف نشان دادن حمایت اش از قوای افغان در عملیات نظامی شرکت می‌کند.

پس از جنجال‌های فراوان در پی برکناری آقای نور از سمت ولایت بلخ، در نهایت در توافقی که میان ریاست جمهوری افغانستان و حزب جمعیت اسلامی صورت گرفت، عطا محمد نور پس از کم و بیش ۱۳ سال، در نوروز سال روان از سمت ولایت بلخ کنار رفت و محمد اسحاق رهگذر، یکی از فرماندهان دیگر جمعیت اسلامی افغانستان، به صفت والی جدید بلخ گماشته شد.

XS
SM
MD
LG