لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن امیدوار است روند تخلیه از افغانستان تا آخر اگست پایان یابد


رییس جمهور بایدن گفته است که روند تخلیه از افغانستان هنوز هم خطرناک است و با تهدید گروه داعش-خراسان مواجه است

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، روز یکشنبه ۲۲ اگست ( ۳۱ اسد) ابراز امیدواری کرد که روند تخلیهٔ ده‎ها هزار نفر که در ساحات زیر کنترول طالبان زندگی می‌کنند، تا ۳۱ اگست تکمیل شود.

این اظهارات رییس جمهور بایدن چند ساعت پس از آن بیان شد که گروه طالبان ایالات متحده را به ایجاد هرج و مرج در بیرون و داخل میدان هوایی کابل متهم کرد.

امیر خان متقی، عضو رهبری گروه طالبان، روز یکشنبه ۲۲ اگست گفت: "امریکا با همه قدرت و امکانات اش برای آوردن نظم در میدان هوایی ناکام مانده است."

قبل بر این، رییس جمهور بایدن هفته گذشته نیز گفته بود که روند تخلیۀ شهروندان امریکایی و همکاران افغان آنان باید تا ۳۱ اگست تکمیل شود.

اما مقام‌های امریکایی و متحدین آن با وجود تلاش‌های پیهم قادر نشده اند تا با موجی از افرادیکه خواهان ترک کابل اند، پاسخی متناسب بدهند.

در همین حال، اتحادیۀ اروپا هشدار داده است که با در نظر داشت شمار افرادیکه خواهان ترک افغانستان استند، انتقال همهٔ آنان در ضرب الاجل تعیین شده "ناممکن" است.

با آنهم آقای بایدن روز یکشنبه در قصر سفید ابراز امیدواری کرد که برای خروج شهروندان امریکایی و همکاران افغان آنان، نیاز به تمدید میعاد تعیین پیدا نشود.

مقام های امریکایی روز یکشنبه گفتند که از آخر ماه جولای سال روان میلادی تا ۲۲ اگست نزدیک به ۳۵۵۰۰ امریکایی و همکاران افغان آنان از کابل به خارج از افغانستان انتقال داده شده اند. اما هزاران شهروند خارجی و ده‌ها هزار همکاران افغان آنان هنوز هم منتظر اند تا کشور را ترک کنند.

تهدید برای روند تخلیه

آقای بایدن با اشاره به تهدید حمله از سوی تندروان گروه داعش شاخۀ خراسان گفت:‌"بیبینیم که چه کاری انجام داده می‌توانیم. ما راه طولانی را در پیش داریم و هنوز هم احتمال وقوع رویدادهای نادرست وجود دارد."

رییس جمهور ایالات متحده با تایید بروز هرج و مرج در میدان هوایی کابل که بر اساس گزارش دست کم ۱۰ نفر در داخل و بیرون میدان هوایی جان باخته اند، گفت که این حوادث "بخشی از هزینۀ تخلیه" است.

آقای بایدن گفت: "راهی دیگر وجود ندارد که انتقال همۀ این افراد را بدون درد و تلفات و تصاویر دلخراشی که شما دیده اید، به انجام رساند."

در اوایل هفتۀ جاری، ادارۀ رییس جمهور بایدن گفت که نزدیک به ۱۵ هزار شهروند امریکایی در افغانستان حضور دارند که باید از طریق میدان هوایی کابل تخلیه شوند و بین ۵۰ تا ۶۰ هزار همکاران افغان آنان منتظر ترک کشور شان استند که همۀ آنان باید از افغانستان به خارج انتقال داده شوند.

در همین حال ادارهٔ رییس جمهور بایدن روز یکشنبه ۲۲ اگست ( ۳۱ اسد) اعلام کرد که در ماموریت انتقال از افغانستان، طیاره‌های ملکی نیز به کار گرفته خواهد شد.

با آنهم مقام های امریکایی گفته اند که این طیاره‌ها اجازه وارد شدن به خاک افغانستان را نخواهند داشت، اما در انتقال آنعده‌ افرادی که از افغانستان بیرون شده اند، استفاده خواهد شد.

یک سخنگوی وزارت دفاع امریکا گفت که ۱۸ طیاره از شرکت‌های هوایی یونایتد، خطوط هوایی امریکن و دلتا در این ماموریت دخیل خواهند بود.

رییس جمهور بایدن در جواب سوالی که آیا به طالبان اعتماد دارد گفت که او "به سادگی به کسی اعتماد نمی‌کند."

آقای بایدن گفت که گروه طالبان در حال حاضر از احترام به حقوق شهروندان به ویژه زنان و ایجاد یک حکومت همه شمول حرف می‌زند، اما تاکید کرد که این گروه باید در عمل حرف خود را به اثبات برساند و افزود که "باید منتظر بود که چی خواهند کرد."

XS
SM
MD
LG