لینک های دسترسی

Breaking News

نگرانی داکتران بدون مرز از افزایش واقعات سرخکان در سه ولایت افغانستان


داکتران بدون مرز (MSF) در افغانستان از افزایش واقعات بیماری سرخکان در این کشور ابراز نگرانی کرده و گفته است که ولایات، هرات، کندز و هلمند بیشترین مورد این بیماری را دارند.

داکتران بدون مرز روز چهارشنبه ششم اپریل (۱۷ حمل) گفته است که تنها در یک هفته گذشته، ۹۰ کودک مبتلا به بیماری سرخکان در بخش ویژۀ شفاخانۀ ولایت هرات بستری شده اند.

این نهاد هفته گذشته از گشایش بخش ویژه برای درمان بیماران سرخکان در شفاخانۀ این ولایت خبر داد و گفت که در حال حاضر این بخش ویژه را به ۶۰ بستر افزایش داده است.

داکتران بدون مرز تاکید دارد که با گذشت چند روز، تمامی بستر‌های این بخش پر از بیماران سرخکان شده و اکنون جای برای دیگر کودکان بیمار باقی‌نمانده است.

بر اساس معلومات این نهاد در یک هفته گذشته ولایات هلمند و کندز نیز بیشترین واقعات بیماری سرخکان را داشته اند.

در این حال، مقام‌های صحی ولایت کندز از افزایش بیماران سرخکان در این ولایت ابراز نگرانی کرده و گفته اند که در یک ماه گذشته، ۱۷ کودک در اثر این بیماری جان باخته اند.

خبرگزاری دولتی باختر به نقل از نجیب‌الله ساحل، رییس صحت عامۀ این ولایت گفته است که در این مدت، ۹۱۵ کودک مبتلا به سرخکان درمان شده اند.

اخیراً، وزارت صحت عامۀ حکومت طالبان گفت که در حال حاضر، واقعات این بیماری در افغانستان دو برابر شده است.

جاوید هژیر، سخنگوی این وزارت به تاریخ سوم اپریل (۱۴ حمل) با فرستادن پیامی به خبرنگاران گفت که از آغاز جنوری تا پایان ماه مارچ سال جاری، ۲۵هزار و ۲۱۵ واقعۀ سرخکان در ۳۳ ولایت به ثبت رسیده است.

آقای هژیر همچنین گفت که برای جلوگیری از گسترش شیوع بیماری سرخکان، قرار است به زودی دور دوم کمپاین سرخکان در این کشور آغاز ‌شود. او افزود که این کمپاین در ماه می آغاز خواهد شد و قرار است به سه میلیون کودک زیر سن پنج سال در ۱۱۱ ولسوالی، واکسین سرخکان تطبیق شود.

دور نخست این کمپاین به تاریخ ۱۲ مارچ (۲۱ حوت) آغاز شد و در آن، بیش از ۱.۲ میلیون کودک زیر سن پنج سال واکسین سرخکان دریافت کردند.

پیش از این، سازمان جهانی صحت گفته بود که از آغاز سال جاری میلادی، بیش از ۱۸هزار مورد ابتلا به بیماری سرخکان در این کشور ثبت شده که از این میان، ۱۴۲ کودک جان‌های شان را از دست داده اند.

XS
SM
MD
LG