لینک های دسترسی

Breaking News

یک مقام طالبان به مردم پنجشیر: به خاطر منافع دیگران خود را نکشید


عکس: آرشیف
عکس: آرشیف

همزمان با افزاش درگیری‌ها و نشر گزارش‌ها در باره "کشتار غیرنظامیان" در پنجشیر، قوماندان قوای هوایی طالبان به این ولایت رفته و از مردم پنجشیر خواسته است که به "خاطر منافع دیگران نباید خود را بکشند".

پیام امان‌الدین منصور که روز شنبه ۱۴ می (۲۴ ثور) توسط وزارت دفاع حکومت طالبان به نشر رسیده، در آن، خطاب به مردم پنجشیر گفته است: "شما به خاطر منافع کسانی که در تاجیکستان و فرانسه عیش و نوش می‌کنند و آن‌ها از پول خون شما در آنجا، برای خود سرمایه جمع‌ می‌کنند، خود را نکشید."

احمد مسعود، پس از تسلط طالبان بر افغانستان و سقوط حکومت مرکزی این کشور، در ولایت پنجشیر جبههٔ مقاومت ملی را اعلام کرد. در حال حاضر بسیاری از اعضای رهبری این جبهه به شمول آقای مسعود در بیرون از افغانستان به سر می‌برند.

آقای منصور افزود که مردم این ولایت باید با طالبان یکجا شده و با این کار، "جان، مال، عزت و آبرو" آنان محفوظ خواهد ماند. او همچنین گفت که با این کار، "هیچ‌کسی" بالای پنجشیر "تعرض" نخواهد کرد.

این در حالی است که در روزهای اخیر، درگیری‌ها میان نیروهای جبهۀ مقاومت و طالبان در ولسوالی دره، آبشار، رخه و عنابۀ این ولایت افزایش یافته است.

پیش از این گزارش‌‌های به نشر رسید که طالبان با ورود شان به برخی از درۀ‌های فرعی و درگیری با طرف مقابل، دست به "کشتار غیرنظامیان" زده اند.

اما ابوبکر صدیقی، سخنگوی والی پنجشیر در مصاحبۀ با صدای امریکا، ادعای باشندگان محل دربارۀ کشتار غیرنظامیان در این ولایت را رد کرده و آنرا بی‌اساس خواند.

در این حال، جبهۀ مقاومت مدعی است که در ۲۴ ساعت گذشته دو قوماندان مهم طالبان در پروان و پنجشیر کشته شدند.

علی میثم نظری، مسوول روابط خارجی این جبهه در تویتر گفت که ملا عبدالغفار، یک قوماندان برجستۀ طالبان در ولسوالی رخۀ پنجشیر و ملا ملنگ در ولسوالی بگرام ولایت پروان کشته شده اند.

گفته می‌شود که ملا عبدالغفار، معاون قول اردوی "بدری" طالبان بوده و از مدتی به این‌سو در جنگ پنجشیر حضور داشته است.

صبغت‌الله احمدی، سخنگوی این جبهه نیز ناوقت دیروز با نشر ویدیویی مدعی شد که در یک کمین طالبان در بخش‌های ولسوالی رخۀ ولایت پنجشیر، ۱۷ تن از افراد طالبان کشته و شمار دیگر آنان زخمی شده اند.

بسیاری نیروهای جبهۀ مقاومت در ارتفاعات نسبتاً بلند کوه‌ها حضور دارند اخیراً طالبان عملیات تصفیوی را در این ساحات کوهستانی پنجشیر، اندراب و برخی از ولایات دیگر آغاز کردند.

طالبان تا کنون در مورد این ادعای جبهۀ مقاومت ابراز نظر نکرده اند. این در حالی است که افزون بر پنجشیر، درگیری میان دو طرف در ولایات، پروان، تخار، ولسوالی‌های سه‌گانۀ درۀ اندراب و ولسوالی خوست فرهگ ولایت بغلان از چندین روز به این‌سو، جریان دارد.

جبهۀ مقاومت ملی افغانستان و طالبان پیش از این وارد شدن تلفات به یک دیگر در این درگیری‌ها خبر داده بودند.

XS
SM
MD
LG