لینک های دسترسی

Breaking News

کروناویروس؛ افغانستان امروز از ۶۵۶ مورد ابتلا و ۲۰ مورد مرگ خبر داد


وزارت صحت عامۀ افغانستان می‌گوید که در ۲۴ ساعت گذشته ۲۰ مورد مرگ ناشی از کروناویروس را در هفت ولایت این کشور ثبت کرده است.

این وزارت روز جمعه ۱۲ جون (۲۳ جوزا) گفت که در یک شبانه روز گذشته، ۱۳ نفر در ولایت هرات، دو نفر در بغلان، دو نفر در هلمند و سه تن دیگر در ولایت‌های قندهار، سرپل و غزنی از اثر ابتلا به کووید۱۹ جان باخته اند.

به گفته این وزارت در حال حاضر، ​شمار مجموعی مرگ و میر ناشی از این ویروس در افغانستان به ۴۴۶ نفر رسیده است.

این وزارت همچنان گفته است در یک شبانه روز گذشته، ۶۵۶ واقعۀ مثبت کروناویروس در سراسر این کشور شده است که با این حساب، رقم مجموعی مبتلایان به ۲۳هزار و ۵۴۶ نفر افزایش یافته است.

به گفته وزارت صحت، ولایت‌های کابل، هرات، قندهار، ننگرهار و بغلان بیشترین واقعات مثبت را دارند.

همچنان تا اکنون ۳۹۲۳ نفر دیگر دوباره صحت‌یاب شده اند.

همزمان با گسترش شیوع کروناویروس و افزایش واقعات مثبت بیماری کووید۱۹ در افغانستان، احمدجواد عثمانی، سرپرست این وزارت دیروز اعلام کرد که از این پس هر کلینیک و شفاخانه در هر نقطه افغانستان سهولت‌های تجرید مریضان کووید۱۹ را ایجاد کنند و با فراهم‌کردن وسایل محافظتی برای کارکنان صحی، تمام بیماران به شمول واقعات کروناویروس را معاینه، تشخیص و تداوی کنند.

او گفت که شفاخانه‌های خصوصی نیز می‌توانند بیماران کووید۱۹ را معاینه کنند: "هر کلینیک و هر شفاخانه خصوصی می‌تواند که وسایل و تجهیزات لابراتواری برای تشخیص کووید۱۹ را تدارک و خدمات تشخیصیه را برای مریضان ارایه نمایند."

کروناویروس برای نخستین بار در دسمبر ۲۰۱۹ میلادی در شهر ووهان ایالت هوبی چین شیوع یافت و به همه‌گیری مرگبار جهانی مبدل شد.

بر بنیاد آمار پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده تا صبح روز جمعه ۱۲ جون (۲۳ جوزا) این ویروس در سراسر جهان جان ۴۲۱ هزار و ۶۹۴ نفر را گرفته و بیش از هفت میلیون و ۵۲۶ نفر به آن مبتلا شده اند.

XS
SM
MD
LG