لینک های دسترسی

Breaking News

اتحادیهٔ اروپا: طالبان حکومت همه‌شمول ایجاد نکرده اند


Peter Stano
Peter Stano

کمیسیون اتحادیهٔ اروپا روز پنجشنبه نهم سپتمبر (۱۸ سنبله) مخالفت خود را با کابینهٔ موقت طالبان اعلام کرد و گفت که این گروه بر تعهد خود مبنی بر ایجاد "حکومت همه شمول" که نمایندگی از همه اقشار جامعه بکند، عمل نکرده است.

پیتر استانو، سخنگوی این کمیسیون در واکنش به کابینهٔ سرپرست طالبان در بروکسل به خبرنگاران گفت که "این حکومت چیزی نیست که طالبان تعهد آنرا می دادند."

این سخنگوی کمیسیون اتحادیهٔ اروپا همچنین گفت که طالبان با اعلام کابینهٔ خود پیشینهٔ "متنوع و غنی" افغانستان را مدنظر نگرفته و در انجام تعهد خود ناکام مانده است.

آقای استانو علاوه کرد که اتحادیهٔ‌ اروپا پیش از تعامل با رهبران طالبان، خواهان تشکیل حکومت همه شمول در افغانستان است و تصمیم این اتحادیه مبنی بر سطح تعامل با طالبان بستگی به عملی شدن تعهدات آن گروه دارد.

آقای استانو اضافه کرد که ایجاد حکومت همه شمول عبوری از طریق مذاکره، یکی از شاخص های بوده است که وزیران خارجهٔ اتحادیه اروپا بر آن تاکید کرده اند.

استانو گفت:"بنابر این،‌ نخستین گامی که آنان برداشتند، بر خلاف آنچه انتطار می رفت بود. به همین دلیل، ما انتظار ایجاد حکومت دایمی در افغانستان استیم که اصول همه شمولیت در آن انعکاس یافته باشد و یک ادارهٔ باشد که نمایندگی از جامعه افغانستان کند."

جامعۀ بین المللی همواره بر ایجاد حکومت همه شمول در افغانستان تاکید کرده؛ حکومتی که در آن همه اقوام و اقشار سیاسی افغانستان سهیم باشند. اما اعضای کابینۀ سرپرست طالبان تماماً اعضای این گروه استند که نه زنان در آن حضور دارند و نه هم تنوع قومی افغانستان در آن در نظر گرفته شده است.

با اینحال، ذبیح الله مجاهد، یکی از سخنگویان طالبان گفته است که به "دلیل حالت بحرانی در افغانستان" کابینۀ کنونی موقتی بوده و در آینده بهبود خواهد یافت، اما معیار بهبود را مشخص نکرد.

XS
SM
MD
LG