لینک های دسترسی

Breaking News

پس از نورستان و کنر، جنگل‌های خوست نیز آتش گرفت


عکس: آرشیف

مقام‌های طالبان در خوست می‌گویند که در جنگل‌های کوهستانی ولسوالی قلندر این ولایت آتش‌سوزی صورت گرفته است.

شبیر احمد عثمانی، رییس اطلاعات و فرهنگ خوست روز دوشنبه ۱۳ جون (۲۳ جوزا) با فرستادن یک پیام صوتی به خبرنگاران گفت که این آتش‌سوزی صبح دیروز در جنگل‌های پسته واقع در ساحه "داوی" ولسوالی قلندر به وقوع پیوست.

او افزود: "آتش‌سوزی در جنگل‌های مرتفع به وقوع پیوسته است، آنجا موتر اطفاییه رفته نمی‌تواند و نه هم، وسایلی است که برای خاموش‌کردن آتش تلاش شود. بنابرین به کمک خارجی به شدت نیاز است. مقامات امارت اسلامی در این راستا مصروف اند".

رییس اطلاعات و فرهنگ طالبان در خوست، در مورد چگونگی و دلیل این آتش‌سوزی معلومات نداده است.

او گفت که مردم محل نیز برای مهار کردن آتش‌سوزی فراخوانده شده و به آن‌ها گفته شده است که درختان را در اطراف محل آتش‌سوزی قطع کنند تا جلو گسترش آتش‌سوزی گرفته شود.

به گفتهٔ آقای عثمانی، برخی مسوولان بخش جنگل‌داری ریاست زراعت خوست به محل رویداد رسیده اند، اما به دلیل شعله‌های شدید آتش، کسی از ۲۰ متری جلو‌ رفته نمی‌تواند.

از سوی دیگر، شماری از جوانان خوستی که برای کمک شتافته اند، می‌گویند که آتش اکنون خاموش شده، اما به دلیل ذغال‌های گداخته احتمال آتش‌سوزی دوباره وجود دارد.

اما رییس اطلاعات و فرهنگ طالبان در خوست گفت که نمی‌شود شایعات خاموش‌سازی آتش را در محل تایید کرد.

این در حالی است که حدود دو هفته پیش، جنگل‌های ساحه "لوی خور" ولسوالی چپه درهٔ کنر نیز آتش گرفته بود.

مولوی نجیب‌الله روحانی، رییس اطلاعات و فرهنگ طالبان در کنر، به تاریخ چهارم جون (۱۴ جوزا) به صدای امریکا گفت که در منطقه "دیگل" از مربوطات ولسوالی چپه درۀ این ولایت آتش‌سوزی صورت گرفت که توسط مردم محل و طالبان مهار شد.

قبل از کنر، جنگل‌های نورستان در همسایگی این ولایت نیز آتش گرفته بود. آتش‌سوزی نخست از جنگل‌های ولسوالی نورگرام آغاز شد.

مقام‌های طالبان گفتند که تا کنون بیش از ۱۸۰ جریب جنگل‌ در این ولایت در آتش سوخته است. هرچند مقام‌های طالبان گفته اند که آتش‌سوزی در کنر و نورستان مهار شده، اما باشندگان محل گفته اند که هنوز هم در این ساحات آتش‌سوزی وجود دارد.

XS
SM
MD
LG