لینک های دسترسی

Breaking News

وزیر دفاع پیشین امریکا بر ضد پنتاگون اقامۀ دعوا کرد


مارک اسپر، وزیر دفاع پیشین ایالات متحده، در یک اقامهٔ دعوی علیه پنتاگون ادعا کرده است که این وزارت زیر نام معلومات محرم، جلو نشر معلومات مشخصی را در کتاب‌اش گرفته است.

آقای اسپر گفته است که در حالی از دسترسی او به این معلومات جلوگیری می‌شود که در او صدد نشر "خاطرات بی‌پرده و صریح" از دورهٔ حضورش در کابینه دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین امریکا، است.

کتاب آقای اسپر "یک سوگند مقدس" وقایعی را شرح می دهد که در دوران تصدی ۱۸ ماههٔ‌ او به عنوان وزیر دفاع ایالات متحده بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ به وقوع پیوسته است، یعنی تا اینکه آقای ترمپ فقط چند روز پس از شکست‌اش در انتخابات ریاست جمهوری، وی را از طریق یک تویت از سمت‌اش برکنار کرد.

او در اعلامیه‌ای گفته است که شش ماه منتظر بود تا روند بررسی یادداشت‌های‌اش انجام شود، اما "نسخه خطی غیر محرم من بدون دلیل و وضاحت به طور خودسرانه ویرایش شده است."

آقای اسپر نوشته است که از وی خواسته شده است در کتاب‌اش از آقای ترمپ و سایرین در جلسات این وزارت نقل قول نکند و در جریان بیان رویداد‌های تاریخی از نوشتن افعال و اسم‌های مشخص نیز دوری جوید.

در این اقامهٔ دعوا آمده است:‌" دورهٔ‌ که اسپر در راس پنتاگون قرار داشت، زمانی بی‌سابقهٔ از ناارامی‌های مدنی، بحران صحت عامه، تهدید‌های روزافزون در خارج از کشور،‌ دگرگونی در پنتاگون [بود] و قصر سفید ظاهرا در صدد دور زدن قانونی اساسی بود."

جان کربی،‌ سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده، گفته است که از نگرانی‌های آقای اسپر آگاهی دارد و گفته است که پس از بررسی ها،‌ وزارت دفاع امریکا تعهد خود برای ایجاد تعادل بین امنیت ملی و خواست نویسنده را به صورت جدی مدنظر می گیرد.

آقای کربی با نشر اعلامیه‌ای گفته است که با در نظر داشت اینکه موضوع زیر رسیدگی قرار دارد،‌ نمی خواهد در مورد بیشتر ابراز نظر کند.

پس از قتل جورج فلوید، یک سیاه پوست امریکایی توسط دیریک شاووین،‌ یک پولیس سفید پوست، به تاریخ ۲۵ ماه می ۲۰۲۰ میلادی که ناآرامی‌های مدنی و مظاهرات گسترده را در پی داشت، آقای اسپر و آقای ترمپ در مورد استفاده از اردو در برابر ناآرامی‌ها اختلاف نظر‌های شدید داشتند.

آقای ترمپ به این باور بود که آقای اسپر به قدر کافی به وی وفادار نیست و در عین حال، وزیر دفاع پیشین امریکا معتقد بود و تلاش می کرد تا وزارت دفاع امریکا، غیر سیاسی باقی بماند.

برکناری یک وزیر دفاع پس از شکست در انتخابات ایالات متحده بی‌سابقه بود، اما این اقدام به آقای ترمپ شرایطی را مساعد کرد تا افراد وفادار خود را در پست‌های ارشد پنتاگون مقرر کند.

اسپر ۵۷ سال ساله، فارغ التحصیل از اکادمی نظامی ایالات متحده یا وست پوینت و نظامی جنگ خلیج فارس است.

آقای اسپر گفته است که از عملکرد ادارهٔ کنونی ایالات متحده بیش از حد مایوس است، زیرا مطابق متمم اول قانون اساسی، از حقوق اساسی‌اش تخطی صورت گرفته است و تاکید کرده است که" با تاسف تنها راهی که حال برایم وجود دارد، این است تا داستان کامل خود را برای مردم امریکا بگویم."

XS
SM
MD
LG