لینک های دسترسی

Breaking News

وزیر دفاع آلمان: در خروج از افغانستان عجله کردیم


از سال ۲۰۱۴ به اینسو شمار نظامیان خارجی در افغانستان کاهش قابل ملاحظه یافته است

وزیر دفاع آلمان گفته است که خروج قوای خارجی از افغانستان در سال‌های اخیر بسیار سریع بوده است.

اورزلا فون دیر لین، وزیر دفاع آلمان، که از قوای آلمانی مستقر در ولایت بلخ دیدن کرد، از تعجیل در خروج قوای خارجی از افغانستان پس از ختم ماموریت آیساف انتقاد کرد.

در سال ۲۰۱۴ میلادی، نظامیان خارجی در افغانستان ماموریت معاونت امنیتی (آیساف) را پایان بخشیده و با انتقال کامل رهبری ماموریت جنگی به قوای افغان، حضور خود را به پیمانۀ قابل ملاحظه کاهش دادند.

وزیر دفاع آلمان تاکید کرد که اکنون جامعۀ جهانی با عبرت از گذشته، ضرورت بر شکیبایی و حوصله مندی بیشتر را درک کرده است.

خانم فون دیر لین گفت "فراموش نکرده ام که در آغاز، هنگام خروج از ماموریت آیساف، با چه سرعتی و به چه پیمانۀ بزرگی، شمار قوا را کاهش دادیم."

حضور نظامیان خارجی که در اوج ماموریت آیساف حدود ۱۵۰ هزار سرباز بود، در چارچوب ماموریت حمایت قاطع که تنها بر آموزش و مشاورت قوای افغان تمرکز دارد به حدود ۱۷ هزار سرباز تقلیل یافت.

وزیر دفاع آلمان اضافه کرد که همه‌گان پی برده اند که وضعیت امنیتی در افغانستان پرتنش است. او گفت که هنوز هم کارزیادی در افغانستان باقی مانده است و به گفتۀ وی باید به حمایت، مشاورت و آموزش قوای امنیتی و دفاعی افغان ادامه داده شود.

ایالات متحدۀ امریکا در اواخر اگست سال روان استراتیژی جدید خود را برای افغانستان اعلام کرد. اعزام چهار هزار سرباز دیگر امریکایی، افزایش صلاحیت عملیاتی فرماندهان نظامی امریکا در افغانستان و تشدید عملیات برای محو دهشت افگنان در افغانستان از نکات اساسی این استراتیژی است.

ایالات متحدۀ امریکا از آلمان می خواهد تا قوای بیشتری به افغانستان اعزام کند، اما به گفتۀ وزیر دفاع آلمان تا زمان تشکیل حکومت جدید در آلمان، گمان نمی‌رود که تصمیمی در این زمینه اتخاذ شود.

پارلمان آلمان ماه گذشته به تمدید سه ماهۀ ماموریت نظامیان آن کشور در افغانستان رای داد و قرار است در این مدت حکومت جدید آلمان شکل گرفته و در مورد سرنوشت ماموریت نظامیان آلمانی مستقر در افغانستان تصمیم بگیرد.

XS
SM
MD
LG