لینک های دسترسی

Breaking News

صنعت ابریشم بافی درهرات با تهدید نابودی روبروست


صنعت کاران ابریشم بافی هرات از حکومت می خواهند تا برای جلوگیری از نابود شدن این صنعت، برنامه های اساسی را روی دست گیرد
صنعت کاران ابریشم بافی هرات از حکومت می خواهند تا برای جلوگیری از نابود شدن این صنعت، برنامه های اساسی را روی دست گیرد

ابریشم بافان ولایت هرات می گویند، بی توجهی حکومت به صنعت ابریشم بافی، باعث شده تا ميزان ابريشم توليدی در اين ولايت نسبت به سال های گذشته کاهش یابد و شماری زیادی از ابریشم بافان، این حرفه را ترک کنند.

ابریشم بافی یک بخش کهن از تاریخ ولایت هرات محسوب می شو و در گذشته یکی از حرفه های پُر رونق آن ولایت بود. اما در حال حاضر تعداد دستگاه‌ های ابریشم بافی در هرات، انگشت شمار است.

عبدالظاهر اصفر پور، یک تن از ابریشم فروشان ولایت هرات به صدای امریکا گفته است که "ما در سال های گذشته هر روز یک الی دو تن ابریشم را خرید و فروش می کردیم، یا به ایران میرفت و یا مصرف داخلی داشت، اما حالا هفتۀ ٢٠ کیلوگرام هم خرید و فروش نمی شود."

صنعت کاران ابریشم بافی هرات از حکومت می خواهند تا برای جلوگیری از نابود شدن این صنعت، برنامه های اساسی را روی دست گرفته و زمینه معرفی این صنعت اصیل افغانی را در بازارهای جهانی مساعد کنند.

اما مقام های محلی هرات، حمایت از تولیدات داخلی را یکی از برنامه های اساسی حکومت میخوانند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات، می گوید "وزارت زراعت برای ترویج صنعت ابریشم بافی از پنج تا هفت هزار جبعه پیله را تنها از کشور چین وارد افغانستان می کند که شماری از این جعبه ها به ولایت هرات نیز فرستاده می شود."

صنعت پرورش کرم ابریشم در حال حاضر در ولسوالی های انجيل، گذره، پشتون زرغون و زنده جان ولایت هرات به پيش برده مي شود که حدود ٨٠ درصد فيصد ابريشم توليدی هرات مربوط به ولسوالی زنده جان است.

XS
SM
MD
LG